Trzy nowe warianty koronawirusa wykryto u jeleni

Naukowcy wykryli u jeleni aż trzy nowe mutacje koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Badacze są pewni, że te zwierzęta mogą przenosić między sobą wirusa, generując przy tym nowe warianty.

U jeleni z gatunku mulak białoogonowy wykryto trzy nowe warianty koronawirusa
U jeleni z gatunku mulak białoogonowy wykryto trzy nowe warianty koronawirusa David Hoffmann Photography/Design Pics/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co najmniej trzy nowe warianty koronawirusa wykryto wśród jeleni z gatunku mulak białoogonowy (jeleń wirginijski). Jest on pospolity na obszarze Ameryki Północnej - w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Meksyku i na północy Ameryki Południowej. To na tym gatunku bazował także Walt Disney, tworząc animację o słynnej "Bambi".

Badania nad transmisją koronawirusa wśród jeleni przeprowadzili badacze z Ohio. Możliwe, że ich doniesienia zaalarmowały nawet brytyjski dwór. Co mają wspólnego jelenie wirginijskie z królową Elżbietą II? Około 500 osobników tego gatunku zamieszkuje tereny Wielkiego Parku Windsorskiego zlokalizowanego przy zamku Windsor, w którym królowa brytyjska spędziła ostatnie święta. Naukowcy póki co nie mają na szczęście dowodów na to, że jelenie mogą zarażać koronawirusem ludzi.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature". Prof. Andrew Bowman z Uniwersytetu Stanu Ohio wyjaśnia, że uczeni wiedzieli już na podstawie innych badań, że jelenie są narażone na zakażenie koronawirusem. Wiadomo było także, że w warunkach laboratoryjnych zwierzęta mogą zarazić się COVID-19 i wirus przenosi się między nimi.

Teraz wiemy już jednak, że jelenie zarażają się też na wolności. Wiadomo również, że zwierzęta mogą stać się źródłem nowych mutacji koronawirusa. Naukowcy ostrzegają, że może to znacząco utrudnić próby powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa - trzeba będzie kontrolować jego obecność nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt.

Trzy nowe mutacje koronawirusa zidentyfikowano u ponad 120 jeleni spośród 360 zwierząt przebadanych w sześciu różnych miejscach. Naukowcy znaleźli dowody na to, że jelenie zarażają się wzajemnie, co wskazuje na potencjalnie jeszcze bardziej śmiercionośne warianty koronawirusa.

Jelenie prawdopodobnie zaraziły się wirusem od ludzi. Badacze mówią, że istnieją dwa prawdopodobne scenariusze przyszłości tego odkrycia: koronawirus będzie mutował u jeleni aż w końcu "nauczy się" przenosić na inne gatunki i ludzi lub przetrwa wśród zwierząt bez zarażania innych gatunków, podczas gdy u ludzi będzie wytwarzał nowe warianty.

Źródła: Nature, Berkshire Live

"Zwierzostan": Dzikie zwierzętaIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas