To żmija zygzakowata czy zaskroniec. Jak rozpoznać węże?

Aktualizacja

W Polsce żyje pięć z 3000 znanych gatunków węży. W tej puli nie jest uwzględniony padalec, czyli beznoga jaszczurka. Co robić, gdy w lesie natrafimy na żmiję zygzakowatą, padalca czy zaskrońca? Te gady różnią się drobnymi szczegółami.

Żmija zygzakowata wygrzewa się na piaszczystej drodze. Jedyny jadowity wąż w Polsce różni się od niegroźnego zaskrońca.
Żmija zygzakowata wygrzewa się na piaszczystej drodze. Jedyny jadowity wąż w Polsce różni się od niegroźnego zaskrońca.PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda żmija zygzakowata?

W Polsce występuje wyłącznie jeden rodzaj żmii - żmija zygzakowata. Jest to jedyny jadowity wąż w Polsce. Najczęściej natrafić na nią można w lasach, na łąkach i polach.

Żmija może mierzyć maksymalnie 1,2 metra, a charakterystyczną cechą jest ciemny zygzak na grzbiecie. Czasami jednak ciężko go zauważyć, co powoduje problem z identyfikacją gatunku.

Pomimo tego, że żmija jest jedynym wężem jadowitym w Polsce, wcale nie jest aż tak niebezpieczna. Poluje głównie na małe ssaki i gryzonie. Zdarzy się również, że zapoluje na płazy, ślimaki czy jaszczurki.

Bardzo często stara się uciekać od napastnika, atakuje wyłącznie w ostateczności. Dodatkowo nie każde jej ugryzienie kończy się wstrzyknięciem jadu.

Jad żmii nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dorosłych, w pełni sprawnych osób. Gorzej w przypadku dzieci oraz starszych.

Jak wygląda zaskroniec zwyczajny?

Zaskroniec zwyczajny pochodzi z rodziny węży połozowatych. Gatunek ten stanowi 60% wszystkich węży na świecie. Znaleźć go można na terenie całej Europy, z wykluczeniem Szkocji, Irlandii, części Skandynawii oraz Krety. W Polsce najłatwiej można natrafić na zaskrońca w lasach, na bagnach i w pobliżu zbiorników wodnych.

Zaskroniec ma maksymalnie 1,5 metra długości, a jego barwy bywają różne. Charakterystyczną cechą jest żółta plama na głowie, od której wywodzi się nazwa tego węża. Zaskroniec żywi się głównie płazami, rybami i małymi gryzoniami. Wąż ten nie jest jadowity. Przeważnie, gdy zaskroniec czuje niebezpieczeństwo, udaje, że jest martwy.

Zaskrońca rozpoznasz po żółtych plamkach za głową.
Zaskrońca rozpoznasz po żółtych plamkach za głową. Daniel Pach / Forum Agencja FORUM

Węże w Polsce są pod ochroną

Wszystkie gatunki węży, które występują w Polsce, podlegają ochronie gatunkowej. Dlatego też zabronione jest zabijanie wspomnianych zwierząt. Jak więc sobie z nimi radzić? Jeśli napotkamy węża na swojej drodze, najlepiej odejdźmy z ich terytorium. Nawet jeśli większość gatunków nie atakuje bez powodu, lepiej swoją obecnością niepotrzebnie ich nie stresować.

Co w sytuacji, kiedy wąż wtargnie na nasz teren? Wyproszenie węża z domu może być kłopotliwe. Konieczne jest opuszczenie lokalu i zatkanie wszelkich szczelin. Następnie należy skontaktować się z policją, strażą pożarną lub pogotowiem leśnym. Te służby będą najlepiej wiedziały, w jaki sposób postępować z wężem oraz jak go bezpiecznie ewakuować. Jeśli natomiast wąż przebywa w ogrodzie, dobrze będzie go złapać w jakiś pojemnik i następnie wypuścić na oddalonym od naszego domu terenie.

Czym różni się zaskroniec od padalca?

Wspominaliśmy już wcześniej o tym, że padalec nie jest wężem. Należy do gatunku jaszczurek beznogich, ale łatwo go pomylić z zaskrońcem. Wyróżnia się tym, że posiada powieki oraz lekko zaznaczoną szyję. Jego tarczki brzuszne są identyczne z grzbietowymi. W przypadku węży tarczki na brzuchu układane są poprzecznie.

Ciało padalca osiąga do pół metra długości, a jego ubarwienie przeważnie jest brązowe. Zdarza się, że jego grzbiet udekorowany jest czarnymi lub szarymi łuskami. Padalce starają się żyć w ukryciu, znajdując swoje miejsce głównie w wilgotnych zakamarkach. Żywi się owadami, larwami, drobnymi gryzoniami, dżdżownicami oraz ślimakami bez muszli.

Padalec w naszym ogrodzie jest bardzo przydatny, lecz jednak może powodować pewien dyskomfort w naszej psychice. Dlatego też istnieją sposoby na pożegnanie się z niechcianym sąsiadem. Ta beznoga jaszczurka jest bardzo podatna na hałas. Dlatego też szybko potrafi opuścić rejony, w których regularnie jest zbyt głośno. Można również złapać go przez rękawice, lecz wywołać to może w jaszczurce ogromny stres.

***

Czytaj także:

Słonie i nosorożce produkują energię do naszych domów. Sekretem są... odchodyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas