Te psy mają tyle chorób, że naukowcy chcą wykluczenia całej rasy

Hodowla selektywna sprawiła, że psy domowe to jeden z najbardziej charakterystycznych i najlepiej opisanych gatunków na świecie. Rasy psów jednak diametralnie różnią się między sobą – nie tylko pod względem wyglądu i charakteru, ale także ryzyka zachorowań na różne schorzenia. W tej ostatniej kategorii zdają się „wygrywać” przede wszystkim psy z pewną charakterystyczną cechą.

Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że mopsy są tak narażone na choroby, że nie można ich dłużej zaliczać do typowych psów
Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że mopsy są tak narażone na choroby, że nie można ich dłużej zaliczać do typowych psówDodosDWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze z Royal Veterinary College zwracają uwagę na szereg chorób, które dotykają psy z ras  brachycefalicznych. Chodzi o zwierzęta takie jak mopsy, buldogi francuskie czy buldogi angielskie, które posiadają charakterystyczne, spłaszczone pyski i skrócone kufy. Popularność tych ras psów w ostatnich latach znacznie wzrosła.

Mopsy są wyjątkowo narażone na choroby

Badanie przeprowadzone na psach w Wielkiej Brytanii, w którym porównano mopsy i inne rasy dowiodło, że rasa brachycefaliczna wykazuje prawie dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowań na jedno lub więcej schorzeń w ciągu roku niż inne psy.

Problem z chorobami występującymi u mopsów i podobnych ras jest tak duży, że organizacje zajmujące się dobrostanem psów w Anglii zainicjowały nawet akcję pod hasłem "Zatrzymaj się i pomyśl zanim kupisz psa z płaskim pyskiem".

Skąd wzięły się mopsy?

Mopsy były hodowane tak, aby ich wygląd przypominał psy z czasów starożytnych. Charakterystykę takich zwierząt miał opisać Konfucjusz w 551 r. p. n. e. Angielskie określenie tej rasy - "pug" - wywodzi się z łacińskiego pugnus, co oznacza "pięść". To dlatego, że pysk mopsa widziany z profilu przypomina właśnie zamkniętą w pięść dłoń.

Oficjalne statystyki hodowców wskazują, że tylko w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 15 lat liczba rasowych mopsów wzrosła o kilka tysięcy. Dlaczego stały się tak popularne? Ich małe ciała, spłaszczone pyski, wypukłe oczy i pomarszczone czoła - cechy przywodzące na myśl niemowlęta - prawdopodobnie budzą w ludziach instynkt opiekuńczy.

Do najpowszechniejszych schorzeń wśród mopsów należą m.in. otyłość oraz choroby układu oddechowego
Do najpowszechniejszych schorzeń wśród mopsów należą m.in. otyłość oraz choroby układu oddechowego ArdeaAgencja FORUM

Najczęstsze choroby u mopsów

Problem w tym, że te same znaki szczególne, które sprawiają, że mopsy są tak uwielbiane przez swoich właścicieli, są jednocześnie częstym powodem poważnych schorzeń u tych zwierząt. Należą do nich m.in. syndrom obstrukcji dróg oddechowych, owrzodzenie rogówki, dystocja i choroby górnych dróg oddechowych.

Poważnymi problemami wśród rasy mopsów są także:

  • otyłość,
  • epilepsja,
  • choroby skóry,
  • zapalenie mózgu,
  • schorzenia kręgosłupa.

Brytyjscy naukowcy są zdania, że mopsy już tak bardzo odstają pod względem podatności na różne choroby od innych psów, że ta rasa nie może być już dłużej uznawana za typowego psa. "Będziemy nadal silnie rekomendować potencjalnym właścicielom, aby nie kupowali ras brachycefalicznych takich jak mopsy" - mówi Justine Shotton, szefowa Brytyjskiego Związku Weterynaryjnego.

Typowe wyobrażenie, jakie mamy na temat mopsów - gdy uśmiechają się i wystawiają język, wyglądając jakby dyszały - nie jest wcale tak wesołym obrazkiem jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę muszą oddychać pyskami, bo nie mogą wydajnie oddychać nosem.
dr Myfanwy Hill, Uniwersytet Cambridge
"Zwierzostan": Psy i kotyIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas