Szuwary, rechot żab i rzadkie ptaki. Tak ma być w Warszawie

W Warszawie rozpoczął się ostatni etap projektu "Szuwar Warszawski", w ramach którego przywrócony ma zostać naturalny charakter zbiorników i cieków wodnych w mieście. Będzie ładnie i naturalnie.

pisklęta śmieszki
pisklęta śmieszkiSzuwar Warszawski/R. BartoszFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Miasta nie są łatwym miejscem do życia dla zwierząt. Infrastruktura pochłaniająca zieleń nie tylko w obrębie miasta, ale również w strefie podmiejskiej gdy powstają nowe osiedla, często zmusza zwierzęta do migracji z ich naturalnych siedlisk. A co gdyby jednak postawić na możliwość wspólnej egzystencji? Dzięki projektowi "Szuwar Warszawski" będzie to możliwe.

Jakie prace są realizowane w ramach renaturyzacji?

Przywracanie naturalnego charakteru to wieloetapowy proces, który obejmuje wiele działań takich jak: odtwarzanie strefy naturalnej roślinności w stawach, tworzenie zastawek zatrzymujących wodę oraz wypłyceń. Miejscowo na brzegu usuwa się beton i wypłaszcza skarpy.

Prace prowadzone są  w Śródmieściu, na Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu i Bielanach. Na podstawie licznych badań i ekspertyz wybrano zbiorniki, w których zanikają chronione gatunki zwierząt, przede wszystkim płazy.

Stanowiska lęgowe
Stanowiska lęgoweSzuwar WarszawskiFacebook

Jakie działania są obecnie prowadzone?

W ramach projektu usuwane są rośliny inwazyjne, które wypierają rodzime związane z łęgami. To między innymi rdestowce, klony jesionolistne, orzechy włoskie i robinie akacjowe.

Na Jeziorze Powsinkowskim, które jest jedynym w okolicy miejscem gniazdowania rzadkiej i chronionej w Unii Europejskiej rybitwy czarnej, zakłada się stanowiska lęgowe. Platformy lęgowe dla tych ptaków umieszczane są na wodzie.

Takie platformy lęgowe założone zostały również na Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola, a korzystać z nich mogą m.in. nurogęsi przemieszczające się w kierunku Wiły. Poza tym park stanowi całoroczne miejsce żerowania i rozrodu ptaków i płazów.

gniazdo perkozów dwuczubych
gniazdo perkozów dwuczubychSzuwar Warszawski/Ł. PoławskiFacebook

Najważniejszy etap projektu. Czas, start!

Ostatni etap projektu zakłada wprowadzenie naturalnej roślinności przybrzeżnej i szuwarowej oraz budowę zastawek, które pomogą retencjonować wodę. Roślinność umożliwi przywrócenie naturalnych procesów oczyszczania wody, a dzięki zastawkom odpływ zostanie częściowo zatrzymany, co pozwoli na zwiększenie poziomu wód gruntowych.

Zastawka w rezerwacie przyrody Morysin w Wilanowie wyremontowana w ramach projektu "Szuwar Warszawski"
Zastawka w rezerwacie przyrody Morysin w Wilanowie wyremontowana w ramach projektu "Szuwar Warszawski"Zarząd Zieleni WarszawyFacebook
Renaturyzacja zbiornika wodnego przy ul. Tołwińskiego na Żoliborzu realizowana w ramach projektu "Szuwar Warszawski"
Renaturyzacja zbiornika wodnego przy ul. Tołwińskiego na Żoliborzu realizowana w ramach projektu "Szuwar Warszawski"Zarząd Zieleni WarszawyFacebook
Projekt "Szuwar Warszawski" realizowany w Lesie Kabackim im. Stefana Starzyńskiego
Projekt "Szuwar Warszawski" realizowany w Lesie Kabackim im. Stefana StarzyńskiegoZarząd Zieleni WarszawyFacebook

- Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt.

Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej - mówi Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nowa roślinność pojawi się w Stawach Brustmana (Bielany), zbiorniku wodnyn przy ul. Tołwińskiego (Żoliborz), Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola (Śródmieście), zbiornikach przy Trasie Siekierkowskiej (Mokotów) oraz stawach w otulinie rezerwatu przyrody Las Kabacki im. S. Starzyńskiego (Ursynów).

Ślad węglowy i jedzenie. Brytyjska restauracja chce poprawić sytuacjęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas