Śnieżne małpy łowią ryby. Niezwykła dieta zimnolubnych naczelnych

Jedyny gatunek małp, który doskonale czuje się w mroźnym klimacie, nauczył się łowić ryby. Makaki japońskie budują zapory, by najeść się zimą.

Makak japoński.
Makak japoński.Kirill KudryavtsevAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Większość małp zdecydowanie woli tropikalne klimaty od zimowej aury. Większość, ale nie makaki japońskie. Te nietypowe małpy czują się doskonale nawet gdy temperatury spadają poniżej -20 stopni Celsjusza. Żadna inna małpa - poza Homo sapiens - nie toleruje tak niskich temperatur.

Małpy te żyją niemal w całej Japonii. Także w górach prefektury Nagano, znanych z niezwykle surowych zim. Japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób małpom udaje się przetrwać, gdy większość ich źródeł pożywienia przykrywa gruba warstwa śniegu.

"W 1977 r. opisano obserwacje, poczynione przez mieszkańców Doliny Ina. Według nich zimą grupy małp przenoszą małe kamienie w celu zmiany biegu rzeki" mówi prof. Koji Tojo z Uniwersytetu Shinshu. "Tworzą zapory w celu łapania wodnych owadów i ryb. Chcieliśmy naukowo zbadać tę historię"

Wyjątkowa dieta

Naukowcy przeprowadzili analizę DNA kału górskich małp. We wszystkich zebranych w ciągu trzech lat próbkach wykryto DNA ryb słodkowodnych, takich jak pstrąg potokowy, oraz wodnych owadów. Wydaje się, że stanowiły one większość małpiej diety zimą. Większość badanych małp żywiła się wodnymi skorupiakami i owadami. 20 proc. jadło także ryby łososiowate, prawdopodobnie pstrągi. ¼ małp wzbogacała swoją dietę wodnymi mięczakami, takimi jak małże i ślimaki. Bez połowów małpy nie przetrwałyby ostrych zim.

Gdyby nie umiejętność łowienia ryb i innych wodnych stworzeń, małpy byłyby zdane na jedzenie trawy czy kory drzew. One nie dawałyby im dość energii, by zwierzęta były w stanie przeżyć w niezwykle niskich temperaturach. To zachowanie występuje jednak najprawdopodobniej u niektórych, ale nie wszystkich populacji małp. Choć makaki japońskie żyją w wielu regionach Japonii, to zachowanie polegające na  żerowaniu na wodnych owadach i rybach może być unikalną cechą populacji z doliny Kamikochi i okolic.

"Wiele makaków japońskich zimą zaczyna wędrować, poszukując pożywienia. Ale badana przez nas dolina Kamikochi jest otoczona wysokimi górami, których małpy nie są w stanie przekroczyć" mówi uczestniczący w badaniu prof. Alexander Milner z Uniwersytetu Birmingham w Wielkiej Brytanii. “Jednocześnie występuje tu wyjątkowo duża populacja makaków, które muszą zimować w wyjątkowo surowym środowisku. Obfitość strumieni i gorących źródeł sprawia jednak, że małpy mają łatwy dostęp do niezamarzniętych strumieni obfitujących w zwierzęta słodkowodne"

Do tej pory jedynymi znanymi naukowcom małpami, które łowią ryby, były orangutany. Japońskie badanie jest pierwszym, które podobne zachowanie udowadnia u małp ogonowych. Naukowcy na razie muszą jednak polegać wyłącznie na wynikach badania DNA, bo w dalszym ciągu nie udało się zaobserwować samego polowania na ryby w naturze. To cel naukowców na najbliższą zimę.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas