Rekiny atakują częściej podczas pełni Księżyca? Nowy trop naukowców

Są okresy kiedy rekiny atakują częściej niż zwykle. Może być to związane z fazami Księżyca. Amerykańscy naukowcy uważają, że ataki drapieżnych ryb są tym częstsze, im bliżej jest do pełni.

Amerykańscy naukowcy sądzą, że może być powiązanie między fazami Księżyca a atakami rekinów
Amerykańscy naukowcy sądzą, że może być powiązanie między fazami Księżyca a atakami rekinówullstein bildGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ostatnio dzięki pracy brazylijsko-brytyjskiego zespołu naukowców dowiedzieliśmy się, że grawitacja Księżyca może wpływać na zachowanie zwierząt i roślin. Jak się okazuje, do tej grupy należy doliczyć prawdopodobnie także i rekiny.

Jak dowiedli naukowcy, analiza ponad 50 lat badań nad atakami tych drapieżnych ryb wskazuje, że częściej dochodzi do nich w okresach bliżej pełni Księżyca. I nie chodzi wcale o to, że satelita Ziemi świeci wtedy jaśniej - rekiny atakują najczęściej za dnia.

O co może zatem chodzić? Naukowcy niestety nie są jeszcze pewni dlaczego słonowodne drapieżniki polują na swoje ofiary akurat w tym okresie i czy ma to coś wspólnego z tzw. efektem księżycowym (lunarnym). Na ten moment wiadomo tylko, że występuje związek pomiędzy fazami Księżyca a atakami rekinów. Czy to przypadek? Kto wie, ale może stać za tym także jakaś korelacja.

Warto pamiętać, że rekiny atakują ludzi stosunkowo rzadko
Warto pamiętać, że rekiny atakują ludzi stosunkowo rzadkoullstein bildGetty Images

Rekiny atakują częściej ze względu na Księżyc?

Jeśli potwierdzą się słowa brazylijskich i brytyjskich naukowców, może się okazać, że wszystkie zwierzęta i rośliny odczuwają skutki sił grawitacyjnych zarówno Słońca, jak i Księżyca. - Okresowe oscylacje wykazują dwa cykle dobowe i są modulowane co miesiąc i rok przez ruchy tych dwóch ciał niebieskich. W tym kontekście wyewoluowały wszystkie organizmy na planecie mówi Cristiano de Mello Gallep z Uniwersytetu Campinas (UNICAMP) w Brazylii.

- Co prawda nie jest to twardy dowód na to, że rekiny preferują atakować podczas gdy Księżyc świeci mocniej (np. podczas pełni), ale te wyniki są pierwszą na świecie diagnozą odnotowującą powiązanie ataków rekinów z fazami Księżyca i jako taka wymaga dalszych badań - twierdzą amerykańscy naukowcy w podsumowaniu swojej analizy.

Warto przy okazji zaznaczyć, że ataki rekinów na ludzi nie są wcale tak częste jak mogłoby się wydawać. Te drapieżne ryby coraz szybciej wymierają, a zmieniające się warunki środowiskowe zmuszają je do relokacji. Zdarza się także, że rekiny po prostu mylą ludzi ze swoimi zwyczajowymi ofiarami.

Sri Lanka na skraju katastrofy ekologicznej. Plastik z płonącego statku zalewa brzeg morzaAFP

Źródła: Science Alert, Frontiers

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas