Oto nowy gatunek pasożyta. Znaleziono go… w nosie żubra

Naukowcy odkryli i opisali nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący... w nosie żubra. Autorzy odkrycia - badacze z Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - oceniają, że może to ułatwić prace nad ochroną tego zagrożonego gatunku ssaków.

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i SGGW odkryli nowy gatunek pasożyta. To nużeniec występujący tylko w nosach żubrów
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i SGGW odkryli nowy gatunek pasożyta. To nużeniec występujący tylko w nosach żubrówGRZEGORZ DEMBINSKIEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego i SGGW odkryli i opisali nieznany dotąd gatunek pasożyta. To przedstawiciel roztoczy z rodziny nużeńcowatych, który zamieszkuje nosy żubrów. W nozdrzach tych zwierząt można znaleźć aż 90 różnych gatunków pasożytów, z czego trzy występują tylko u żubrów. Dzięki polskim naukowcom poznaliśmy czwarty tego typu gatunek.

Nowy gatunek pasożyta odkryty przez Polaków

Dr hab. Joanna Izdebska i prof. Leszek Rolbiecki z UG wyjaśniają, że odkrycie jest konsekwencją wielu lat ich badań. - Badając stawonogi pasożytnicze żubrów, ale też wielu innych ssaków, jeszcze na etapie realizacji pracy doktorskiej, zaczęłam specjalizować się w trudnej metodycznie i słabo poznanej grupie - roztoczach skórnych i tkankowych, szczególnie rodzinie nużeńcowatych Demodecidae. Od kilkunastu lat współpracuje ze mną w tych badaniach prof. Leszek Rolbiecki, kolega z tej samej Katedry, także specjalizujący się w parazytologii - wyjaśnia dr Joanna Izdebska.

Pasożyt Demodex bialoviensis
Pasożyt Demodex bialoviensis materiały prasowe

Nużeńcowate to swoiste pasożyty ssaków, które mogą powodować groźną, nawet śmiertelną chorobę - demodecosis. U różnych ssaków żyją swoiste dla nich gatunki tych pasożytów, czasami po kilka w różnych lokalizacjach. Mikroskopijne rozmiary i ukryty tryb życia (w skórze, w tym mieszkach włosowych, różnych gruczołach, naskórku, ale także w przewodach słuchowych, w języku, dziąsłach, itd.) powoduje, że są bardzo trudno wykrywalne. - Jednak opracowana przeze mnie metoda pozwala na wykrywanie ich bezobjawowej obecności w skórze i innych tkankach - mówi badaczka.

Odkrycie polskich naukowców może przyczynić się do lepszego poznania i wyjaśnienia mechanizmów chorób powodowanych przez pasożyty. Żubr to zwierzę zagrożone, dlatego jego pula genetyczna jest ograniczona, co powoduje obniżoną odporność i większą podatność na choroby.

Naukowcy poznali już cztery gatunki pasożytów, które są groźne dla żubrów. To pasożytujący w krwi świdrowiec Trypanosoma wrublewskii, wszoł Bisonicola sedecimdecembrii żyjący w sierści, a także dwa gatunki pasożytów skórnych - nużeńców, w tym właśnie ten nowo odkryty. Nie powodują one objawów chorobowych u tych ssaków, ale mogą przenosić patogeny lub stwarzać możliwości zakażeń przez penetrowanie tkanek.

SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas