Nowy trend w internecie: walka z otyłością kotów

Tak, jak lew jest królem dżungli, a sum króluje w stawie, tak internetem niepodzielnie rządzą koty. Większość z nich ma jednak ten sam problem: potężną nadwagę.

Artykuł obserwowany...
Artykuł obserwowany...pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Choć dla znacznej części użytkowników (sądząc po komentarzach) w grubych kotach nie ma nic nagannego, ostatnio pojawił się całkiem nowy trend: relacjonowanie w mediach społecznościowych odchudzania tych zwierząt . Sprawie właśnie przyjrzał się "Guardian".

Na Facebooku grupa "This cat is chonky" (tłum. Ten kot jest grubaśny) ma ponad 850 tys. członków. Angielskie słowo chonky pochodzi od chunky - czyli gruby (słowo fat oznacza tłusty, chunky jest delikatniejszą formą). Wśród zasad grupy są dwie najważniejsze: nie wyśmiewamy zarówno kotów, jak ich właścicieli. "Grubaśne" futrzaki są dla twórców strony "słodkie i basta".

Jednak w internecie można znaleźć coś więcej poza gloryfikacją grubych kotów. Bronson dwa lata temu ważył 15 kg. Ponad trzy razy więcej, niż powinien. Jego nowi właściciele z amerykańskiego stanu Michigan założyli mu konto na Instagramie. Od tamtej pory regularnie informują o postępach w odchudzaniu, a śledzi je ponad 267 tys. osób. Na profilu pojawiają się też oferty adopcji innych kotów z nadwagą. Właściciele Bronsona (chociaż, czy z kotem nie jest na odwrót?) pokazują, że można go odchudzić.

Okazuje się, że pierwsze armaty w walce o smukłą linię zwierząt wytoczył jeden z producentów karmy. Menedżer firmy ds. weterynaryjnych Libby Sheridan stwierdziła, że ludzie mają skrzywioną percepcję tego, co oznacza zdrowa waga kota.

"Ludzie myślą, że ich zwierzęta powinny być przytulaśne, ale to może je zabić!"
Libby Sheridan

Jak jest w Polsce? - Zdecydowana większość kotów domowych, które trafiają do lecznicy, ma nadwagę - mówi lekarz weterynarii Krzysztof Zdeb. Pacjentką, która zrobiła na nim duże wrażenie, była ważąca ponad 13 kg kotka. - Powinna ważyć około 3,5 kg. Jej właścicielka chciała skonsultować, dlaczego zwierzę ma problemy z poruszaniem się - opowiada lekarz. Jego zdaniem, jeśli właściciele przynoszą koty, które chudną "to nie dlatego, że skutecznie są odchudzanie, a dlatego, że chorują już od dawna".

Nie ma ogólnopolskich danych dotyczących nadwagi u kotów. Ze statystyki opublikowanych przez amerykańskie Association of Pet Obesity Prevention wynika, że w USA ponad połowa kotów i psów ma nadwagę. Jednocześnie  odsetek grubych pupili rośnie z roku na rok. To znacznie skraca ich długość ich życia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas