​Nowy rezerwat przyrody w Małopolsce

Rezerwat Przyrody Góra Stołowa im. Ryszarda Malika w Nadleśnictwie Olkusz został powołany do życia w maju. W planach jest m.in. odnowienie dawnej ścieżki edukacyjnej.

article cover
Nadleśnictwo Olkuszmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Leśnicy informują, że do leżącego na terenie gminy Klucze rezerwatu najlepiej wejść od strony kościoła w Jaroszowcu, mieszczącego się przy ul. Leśnej 40.

"Teren rezerwatu okalają drogi leśne, a środkiem wiodą ścieżki, z których - zgodnie z zasadami obowiązującymi w rezerwatach - nie wolno schodzić. Rezerwat najlepiej jest zwiedzać podążając za szlakiem oznaczonym niebiesko-białym kwadratem, wyznaczającym trasę dawnej ścieżki edukacyjnej, którą w przyszłości nadleśnictwo zamierza odnowić" - przekazało w środę Nadleśnictwo Olkusz. Patronem rezerwatu został przyrodnik i leśnik Ryszard Malik.

Rezerwat zajmuje obszar o powierzchni 96,09 ha, a 109,03 ha stanowi jego otulina. Jest on porośnięty buczynami oraz poprzecinany wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą. Nadleśnictwo przypomniało, że "ochronie podlegają tu naturalne zbiorowiska leśne: żyzna buczyna sudecka, jaworzyna z języcznikiem, storczykowa buczyna jurajska oraz stanowiska chronionych gatunków roślin i grzybów".

Nadleśnictwo przypomina: w rezerwacie musimy pozostać na wyznaczonej ścieżce.
Nadleśnictwo przypomina: w rezerwacie musimy pozostać na wyznaczonej ścieżce. Nadleśnictwo Olkuszmateriały prasowe

Olkuski nadleśniczy Marcin Polak, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej, zauważył, że "zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasów: przyrodniczych, gospodarczych i społecznych jest trudne". "Oczywiście staramy się pogodzić je we wszystkich lasach będących pod naszą opieką, jednakże są miejsca, takie jak to czy też Rezerwat Pazurek lub Ruskie Góry, gdzie wartości przyrodnicze i społeczne są wyższe od produkcyjnych" - podkreślił nadleśniczy.

Polak przypomniał, że w tych miejscach "konieczne jest zaniechanie pozyskania drewna celem jego sprzedaży". Jednocześnie nadleśniczy podkreślił, że istnieją także lasy typowo produkcyjne, które dostarczają drewna. "Zatem wszędzie, gdzie pozyskujemy drewno, zapewniamy wzrost młodego pokolenia drzew. Zmieniamy składy gatunkowe lasów, dostosowując je do siedlisk i zmieniających się warunków klimatycznych. Staramy się, by były coraz bardziej różnorodne i odporne" - dodał.

Na Nadleśnictwo Olkusz składają się m.in. takie obszary jak: cztery rezerwaty przyrody (Smoleń, Ruskie Góry, Pazurek i Góra Stołowa), cztery obszary Natura 2000 (Jaroszowiec, Ostoja Środkowojurajska, Buczyny w Szypowicach, Las Niwiski oraz Pustynia Błędowska) oraz dwa parki krajobrazowe (Orlich Gniazd i Dolinki Krakowskie).

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas