Naukowcy stworzyli myszy wytwarzające szczurze plemniki

Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu zmodyfikował myszy w taki sposób, że wytwarzały one szczurze plemniki. W przyszłości badacze planują analogiczną metodą przyczynić się do ratowania zagrożonych gatunków poprzez produkowanie ich gamet w ciałach innych zwierząt. Być może, za kilkadziesiąt lat będziemy podobnie produkować także ludzkie komórki rozrodcze.

Myszy wyprodukowały szczurze komórki rozrodcze
Myszy wyprodukowały szczurze komórki rozrodczepixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze, wykorzystując metodę zwaną komplementacją blastocyst, stworzyli myszy zdolne do wytwarzania szczurzych plemników. Wspomniane komórki rozrodcze były pod względem morfologicznym nierozróżnialne od tych pochodzących od prawdziwych szczurów.

- Nasze badanie pokazuje, że możemy wykorzystać sterylne zwierzęta jako gospodarzy do generowania komórek rozrodczych innych gatunków zwierząt - powiedział Ori Bar-Nur, współautor badania.

- Pomijając postęp w dziedzinie, pomysł ten można wykorzystać do produkcji gamet zagrożonych gatunków zwierząt w bardziej rozpowszechnionych zwierzętach - dodał.

- Byliśmy zaskoczeni względną prostotą, dzięki której mogliśmy zmieszać oba gatunki w celu wytworzenia żywotnych chimer. Zwierzęta te, w większości, wyglądały na zdrowe i normalnie się rozwijały, chociaż w chimerycznym zwierzęciu nosiły zarówno komórki myszy, jak i szczura - stwierdził.

Szczurze plemniki pochodzące od zmodyfikowanych myszy cechowały się niższym wskaźnikiem zapłodnień w porównaniu do tych pochodzących od prawdziwych szczurów, jednak nie zmienia to faktu, że były one w stanie zapłodnić komórkę jajową.

- Będziemy musieli ulepszyć tę technikę i wykazać, że plemniki szczura produkowane u myszy mogą dać początek dorosłym szczurom - powiedział Ori Bar-Nur.

Całe badanie można znaleźć w czasopiśmie naukowym "Cell Press".

Zmiana klimatu daje się odczuć w Brandenburgii. Rzeka Czarna Elstera kolejny raz wyschłaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas