Najstarsze drzewo na świecie znajduje się w Chile. Ma ponad 5 tys. lat

Bujny, zielony las w południowym Chile może być domem dla najstarszego drzewa na świecie. Nowe badanie wykazało, że starożytna ficroja cyprysowata, znana także jako „pradziad”, może mieć ponad 5 tys. lat.

Ficroja cyprysowata (Fitzroya cupressoides) znajdująca się w Chile to prawdopodobnie najstarsze drzewo na Ziemi. Ma niemal 5,5 tys. lat (zdjęcie ilustracyjne)
Ficroja cyprysowata (Fitzroya cupressoides) znajdująca się w Chile to prawdopodobnie najstarsze drzewo na Ziemi. Ma niemal 5,5 tys. lat (zdjęcie ilustracyjne)Flickr.com, CC BY 2.0
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy nie byli w stanie określić konkretnego wieku na bazie słojów drzewa ze względu na jego ogromny pień. Zazwyczaj, aby policzyć słoje zazwyczaj wycina się metrowy fragment drzewa, ale w przypadku okazu z Chile pień ma aż cztery metry średnicy.

Najstarsze drzewo na świecie jest w Chile. Ma 5484 lata

Jonathan Barichivich, naukowiec, który kierował badaniami powiedział, że próbka, którą pobrano oraz inne metody datowania wskazują, że drzewo z Chile ma 5484 lata. To prawdopodobnie najstarsze drzewo na świecie.

Choć zastosowana przez badaczy metoda nie jest w 100 proc. pewna, to istnieje tylko 20 proc. szansy, że drzewo jest młodsze. Jeśli oszacowany wiek jest prawdziwy, to ficroja z Chile pobije aktualną rekordzistkę, czyli 4853-letnią sosnę bristlecone z Kalifornii w USA, i to o ponad pół wieku.

Turyści niszczą najstarsze drzewo na świecie

"Jeśli porównać to drzewo do innych, które udało się zbadać pod kątem wieku, gdzie policzono wszystkie słoje, będzie to jedno z najstarszych żywych drzew na planecie" - dodaje Barichivich.

Mimo że rekordzistka z Chile przeżyła już wiele, to naukowcy martwią się o jej przyszłość. Turyści zwiedzający park narodowy Alerce Costero, w którym znajduje się to prawdopodobnie najstarsze drzewo na świecie, często schodzą z platformy obserwacyjnej, depcząc jego korzenie, a nawet wycinając fragmenty pnia. Barichivich zauważa, że lokalizacje podobnych okazów w USA są ukrywane przed opinią publiczną, aby zapobiec takim uszkodzeniom.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas