Najbrudniejsza rzeka świata? Płynie przez przepiękną wyspę

Indonezyjska rzeka Citarum jest uznawana za jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Stosy pływających śmieci, resztki nawozów, ścieki z firm i domów, to tylko niektóre rodzaje odpadów w cieku, który niedawno był źródłem wodny pitnej dla kilku milionów ludzi.

Kiedyś Citarum była bezpiecznym źródłem wody pitnej
Kiedyś Citarum była bezpiecznym źródłem wody pitnejGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Źródło rzeki Citarum znajduje się u podnóża góry Wayang w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Około 11 tys. gospodarstw uprawia tu warzywa, które przewożone są w dół doliny. Mają wyżywić 7 mln ludzi mieszkających w Bandung, największym mieście prowincji.

Testy wody wykazują obecność bakterii z grupy coli na poziomie 5000 razy większym niż wynosi bezpieczny limit
Testy wody wykazują obecność bakterii z grupy coli na poziomie 5000 razy większym niż wynosi bezpieczny limitGetty Images

Była czysta

Na rzece znajdują się trzy tamy hydroelektryczne i niezliczone źródła nawadniania. Kiedyś Citarum była bezpiecznym źródłem wody pitnej.

Do czasu. Aktualnie rzeka mierzy się z wieloma problemami. Znajdują się w niej pozostałości z nawozów, fabryk i ścieki z gospodarstw domowych Jest uważana za jeden z najbardziej zanieczyszczonych cieków wodnych na świecie. Spływają do niej niezliczone ilości odpadów pochodzące z tworzyw sztucznych i toksycznych chemikaliów.

W 2018 r. powstała inicjatywa naprawcza rzeki o nazwie Citarum Harum. Celem jest przekształcenie zanieczyszczonej Citarum w źródło wody pitnej do 2025 roku. W ramach programu prezydent nakazał ponad 7000 żołnierzom wyławianie śmieci z wody.

Mętna woda

Testy wody wykazują obecność bakterii z grupy coli na poziomie 5000 razy większym niż wynosi bezpieczny limit. W Ciwalengke, obszarze na obrzeżach Bandung, miejscowi nadal obserwują spływające z fabryk tekstylnych ścieki.

Próbki wody pobrane przez ministerstwo środowiska Indonezji wykazały obecność metali ciężkich, takich jak rtęć, oraz inne niebezpieczne zanieczyszczenia. W rzece zniknęło życie. W wyniku przedostawania się toksyn, w 2016 r. na polach ryżowych znalazły się metale ciężkie.

Kluczowe jest zaangażowanie społeczności i edukowanie jej na temat prawidłowej gospodarki odpadami i skutkami nieodpowiedzialnego wyrzucania
Kluczowe jest zaangażowanie społeczności i edukowanie jej na temat prawidłowej gospodarki odpadami i skutkami nieodpowiedzialnego wyrzucaniaGetty Images

Kluczowe jest zaangażowanie społeczności i edukowanie jej na temat prawidłowej gospodarki odpadami i skutkami nieodpowiedzialnego odprowadzaina śmieci. Odpady to także problem zakładów, które spuszczają ścieki do rzeki. Bez kontroli instytucji rządowych trudno będzie walczyć z tak gigantycznym problemem. W końcu jeśli mieszkańcy prowincji stracą dostęp do czystej wody, staną na skraju kryzysu humanitarnego.

Zmiany klimatyczne mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację rzeki i całego regionu. W wyniku powodzi prowincje mogą zostać zalane nie tylko wodą, a także śmieciami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas