Mrówkolew. Bezlitosny król pułapek z Polski

W Polsce możemy spotkać zwierzę o iście enigmatycznej nazwie „mrówkolew”. Stworzeniu zdecydowanie bliżej do mrówek niż do lwów, choć skuteczności polowań pozazdrościłby mu zapewne nawet sam król dżungli. Poznajmy zatem tego mało znanego mieszkańca polskich lasów i plaż.

article cover
Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Dorosły mrówkolew wygląda zgoła inaczej od larwy
Dorosły mrówkolew wygląda zgoła inaczej od larwyGilles San MartinWikimedia

Jeśli zobaczymy na piaszczystych terenach niewielki lejek, najpewniej oznacza to, że w pobliżu już czai się prawdziwy mrówkolew. Niech nas tylko jego groźnie brzmiąca nazwa nie zmyli, gdyż mowa o owadzie, który dorasta maksymalnie do zaledwie kilku centymetrów długości.

Bezlitosne larwy mrówkolwa

Larwy tego gatunku charakteryzują się dosyć osobliwym wyglądem, przypominając nieco kleszcze z wyjątkowo rozwiniętymi żuwaczkami. To właśnie one konstruują niezwykłe pułapki. Można by rzec, że niewielki rozmiar nadrabiają kreatywnością.

Właśnie za pomocą wspomnianych żuwaczek larwa mrówkolwa tworzy głęboką na kilka centymetrów lejkowatą zasadzkę, wykorzystując swój narząd gębowy niczym szuflę. Następnie chowa się ona na samym dnie i wyczekuje niczego nieświadomej ofiary.

Gdy do lejka wpadnie jakikolwiek inny owad, rozpoczyna się cały show. Mrówkolew zaczyna strzelać w niego ziarenkami piasku, aby wytrącić go z równowagi lub w przypadku nietrafionego strzału spowodować małą lawinę, która wyrządzi identyczny efekt.

Zdezorientowana ofiara ląduje ostatecznie w żuwaczkach larwy, które tym razem zostaną wykorzystane do jej zabicia, a następnie wyssania wnętrzności. Tak mniej więcej wygląda życie najprawdziwszego owadziego mordercy.

Larwy mrówkolwa mają charakterystyczne, rozwinięte żuwaczki. Tworzą w piasku zasadzki, po czym "strzelają" nim w ofiarę
Larwy mrówkolwa mają charakterystyczne, rozwinięte żuwaczki. Tworzą w piasku zasadzki, po czym "strzelają" nim w ofiaręDieter MahlkeAgencja FORUM

Mrówkolew. Kiedy zaczyna polować?

- Larwa żyje najdłużej ze wszystkich stadiów rozwojowych, bo larwy się pojawiają już w czerwcu, larwy zimują też w piasku i wiosną następnego roku następuje przepoczwarczenie - tłumaczy entomolog Tomasz Mokrzycki.

Dorosły osobnik przypomina już wyglądem inne stworzenie, mianowicie ważkę. Jego skrzydła osiągają nawet osiem centymetrów rozpiętości, choć zwierzę nie potrafi nimi poruszać z taką szybkością jak wspomniany owad.

Materiał wideo programu "Czysta Polska" Polsat News.

Larwa żyje najdłużej ze wszystkich stadiów rozwojowych, bo larwy się pojawiają już w czerwcu, larwy zimują też w piasku i wiosną następnego roku następuje przepoczwarczenie.
MrówkolewPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas