Mikroplastik wszechobecny w wodach wokół Japonii

Nowe metody badawcze pozwoliły na zidentyfikowanie powszechnego występowania mikroplastiku w wodach oceanicznych wokół Japonii - poinformowali naukowcy na łamach pisma "Science of the Total Environment".

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Plastikowe przedmioty oraz tkaniny pod wpływem oddziaływania mechanicznego rozpadają się na drobne elementy, tworząc tzw. mikroplastik. Cząsteczki mikroplastików mogą przemieszczać się w powietrzu lub wodzie. Ze środowiska przedostają się do wnętrza organizmów. Zagrażają również ludziom, którzy spożywają ryby i inne owoce morza. Szkodliwy wpływ mikroplastików na środowisko polega również na tym, że mogą się na nich przemieszczać patogeny, takie jak bakterie.

- Prowadzono dotąd wiele badań dotyczących większych fragmentów plastiku w oceanie - opisuje główna autorka artykułu, Christina Ripken z Instytutu Nauki i Technologii na Okinawie. - Jednak te mniejsze fragmenty, poniżej pięciu mm średnicy, nie znajdowały się w centrum uwagi. Ważne było zbadanie ich obecności i możliwego wpływu na organizmy żywe.

Próbki pobranie na Okinawie, leżącej w strefie podzwrotnikowej, umożliwiły wykrycie dużej ilości mikroplastików. Badano wody wokół wyspy, a także na samej wyspie, w tym w stolicy Naha liczącej 300 tys. mieszkańców.

Co ciekawe, więcej mikroplastików zidentyfikowano w strefach mieszkalnych w porównaniu ze strefą uprzemysłowioną. Najwięcej stanowił polietylen, który mógł pochodzi ze zużytego sprzętu do połowów ryb, nakrętek na butelki wody czy z toreb plastikowych. Inne poważne źródło zanieczyszczeń pochodzi z ruchu samochodowego, m.in. pyłu, w którym znajdują się starte cząsteczki opon. Cząsteczki te, wraz z wiatrem, trafiają do wód oceanicznych, stamtąd zaś do organizmów ryb.

Mikroplastiki coraz częściej badane są przez naukowców. Znajduje się je w miejscach nawet bardzo odległych od skupisk ludzkich, takich jak wody oceanów czy szczyty górskie, w tym najwyższy - Mount Everest.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas