Miasta przywracane zieleni (galeria)

Od Nowego Jorku, po Singapur, zielona fala przemierza przez największe światowe metropolie. Dziennikarze AFP zebrali zdjęcia i opisy najciekawszych projektów ze znanych miast.

Singapur
SingapurAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Projekt Gardens by the Bay w 2012 r. otrzymał nagrodę Światowego Budynku Roku. Jego twórcy chcieli stworzyć „miasto w ogrodzie”.
W dzielnicy biznesowej Singapuru możemy także znaleźć wielkie szklarnie, w których są egzotyczne rośliny z pięciu kontynentów. Znajduje się tam także sztuczna góra, a nawet wodospad.
Singapur. „Las” z betonowych i stalowych drzew stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Oplecione zielenią i zasilane energią słoneczną „drzewa” nocą oświetlają okolicę.
Zdaniem jej twórców, farma jest jednym ze sposobów na walczenie z „wyspami ciepła”, które latem tworzą beton oraz asfalt.
+14

Dzięki sadzeniu zieleni na ścianach i dachach budynków, temperatura w miejskich "kanionach ulicznych" może spaść od 3,6 do nawet 11,3 st. Celsjusza - wynika z raportu Francuskiej Agencji Ekologicznej Transformacji. Zdaniem Stephanie Merchant z Uniwersytetu Bath, zielone przestrzenie w miastach mają duże znaczenie dla zdrowia, m.in. obniżając stres, i poprawiając uwagę. Jednak dużo zależy od tego, gdzie jest ona sadzona.

Ekonomistka i urbanistka Jean Heantjens, która jest współautorką książki "Eko-urbanizm", twierdzi, że jeżeli projekt ma być określony jako "wartościowy", powinien spełniać tak wiele funkcji, jak to możliwe. Oprócz obniżania temperatury powinny także chronić bioróżnorodność, poprawiać dobrobyt i uwrażliwiać na kwestie środowiska.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas