Krety kurczą się sezonowo, aby przetrwać zimę

Zespół niemiecki naukowców odkrył, że krety europejskie należą do niewielkiej grupy zwierząt, które kurczą się sezonowo. Podczas ostrej zimy stają się one nawet o jedną dziesiątą mniejsze, dzięki czemu łatwiej im zaoszczędzić energię i przetrwać ekstremalne warunki pogodowe.

Krety zmniejszą rozmiary swojego ciała zimą
Krety zmniejszą rozmiary swojego ciała zimąpixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

U kretów europejskich zaobserwowano zjawisko Dehnela polegające na sezonowej zmienności wielkości narządów. Co ciekawe, po raz pierwszy takie wahania u zwierząt zaobserwował już w 1949 roku wybitny polski zoolog - August Dehnel. To właśnie nazwisko Polaka widnienie w nazwie tego zjawiska.

Dotychczas nie było dokładnie jasne, czemu służą takie zmiany. Uważało się, że okresowe zmniejszanie wielkości ciała może pomóc zwierzętom w przetrwaniu ekstremalnie niskich temperatur i/lub odciążyć je podczas sytuacji z mniejszą ilością dostępnego pożywienia.

Niemcy kontynuują prace Polaka

Nad zagadnieniem odkrytym przez Polaka postanowił pochylić się zespół niemieckich naukowców. Zaobserwowali oni, że zjawisko Dehnela występuje również u kretów europejskich, które zmniejszają zimą rozmiar swojego ciała o około 11 procent.

Co więcej, doszli oni do wniosku, że okresowe zmniejszanie pomaga zwierzętom w radzeniu sobie właśnie z niskimi temperaturami, a nie z ograniczoną ilością dostępnego pożywienia. Dzięki skurczeniu się stworzeniom łatwiej oszczędzać energię, która pozwoli im przetrwać mroźne zimy.

August Dehnel - odkrywca zjawiska Dehnela
August Dehnel - odkrywca zjawiska Dehneladomena publiczna

Uczeni doszli do takiego wniosku po przebadaniu kretów iberyjskich - blisko spokrewnionych z kretami europejskimi. Otóż u żyjących na terenie Hiszpanii i Portugalii zwierząt nie wykryto zjawiska Dehnela, mimo że one również sezonowo zmagają się z mniejszą dostępnością pożywienia.

Wyniki badania zostały opublikowane w "Royal Society Open Science".

Wielki finał projektu edukacyjno-ekologicznego „Moda na recykling”Bee Music
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas