​Jaka pogoda na sierpień? Będzie gorąco i burzowo

Lipiec był upalny i wyjątkowo burzowy. IMGW zapowiada: w sierpniu raczej nie odetchniemy od wysokich temperatur.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast do 14 sierpnia. Do tej pory w prognozach długoterminowych zapowiadano, że sierpień będzie upalny i suchy. Prognoza na najbliższe dni zdaje się to potwierdzać.

- Miesiąc zaczniemy od upałów, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. Tam temperatury będą sięgać 30-31 st. Celsjusza. W pozostałej części kraju termometry pokażą 23-26 st. Jednak na południowym wschodzie będzie "falował" front. To znaczy, że przewidujemy większe opady deszczu, w ciągu doby nawet do 50-60 mm. W rzekach mogą pojawić się wezbrania - mówi nam Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

To jednak prognoza na przełom lipca i sierpnia. Początek miesiąca będzie, zdaniem Walijewskiego "małym falstartem pogodowym", ponieważ po pierwszym weekendzie, nadejdzie nieduże ochłodzenie. Temperatura ma sięgać od 20 do 26 st. Celsjusza. Rzecznik podkreśla, że to jednak krótkotrwała przerwa w upałach, ponieważ te powrócą tuż przed następnym weekendem.

- Modele prognostyczne pokazują, że dalej będzie napływać cieplejsze powietrze. Nasi analitycy wykonują tzw. eksperymentalne prognozy, nawet na trzy miesiące do przodu. Aby je stworzyć, trzeba przeliczyć bardzo dużo danych. Potem są one porównywane ze średnimi z ostatnich 30 lat. I taki model na sierpień pokazuje, że temperatury będą powyżej normy. Ostatnie lata były wyjątkowo ciepłe, więc tym bardziej możemy spodziewać się temperatur powyżej 30 st. - tłumaczy Walijewski.

W sierpniu oprócz upałów będą także burze. Możemy spodziewać się nie tylko nawałnic i porywów silnego wiatru, ale także obalanych i łamanych drzew, jak to miało miejsce w Borach Tucholskich kilka dni temu. Dodatkowo zapowiada się także grad, który może mieć nawet powyżej trzech centymetrów. Rzecznik IMGW podkreśla, że w tym roku padł już rekord gradziny. Największa miała 13,5 cm.

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Możemy się spodziewać tzw. nocy tropikalnych, czyli sytuacji, w których temperatura nie będzie spadała poniżej 20 st. Dla ludzkiego organizmu to duży problem, ponieważ w naszym klimacie nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków, przez co ciężej nam odpocząć w nocy.

Będziemy się także borykać z problemem suszy. Już teraz IMGW wystosowało przed nią ostrzeżenia w zachodniej Polsce. Choć opady deszczu mają być w normie, to Instytut przypomina, że będą one nagłe i krótkotrwałe, choć obfite. Przez to mogą występować podtopienia i wezbrania, jednak sytuacji hydrologicznej w Polsce niewiele to pomoże.

Mimo ostrzeżeń, IMGW zachęca: korzystajmy z letniej pogody, potem będzie już tylko chłodniej!
Mimo ostrzeżeń, IMGW zachęca: korzystajmy z letniej pogody, potem będzie już tylko chłodniej! Karolina MisztalReporter
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas