Indonezja: Wybuchł wulkan Semeru na Jawie

Na najgęściej zaludnionej indonezyjskiej wyspie Jawa wybuchł w sobotę liczący 3676 m wysokości wulkan Semeru. Potężna chmura pyłów i gorących gazów osiągnęła wysokość 5,6 km spowijając znaczny obszar w ciemnościach.

Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako "Wielka Góra", jest najwyższym wulkanem na Jawie
Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako "Wielka Góra", jest najwyższym wulkanem na JawieINDONESIAN NATIONAL BOARD FOR DISASTER MANAGEMENT BNPB PAP/EPA
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dotychczas nie ogłoszono poleceń ewakuacji okolicznej ludności, brak też doniesień o ofiarach lub stratach materialnych. Władze ostrzegły jednak wieśniaków mieszkających na stokach wulkanu aby pilnie obserwowali jego aktywność i byli gotowi do natychmiastowej ucieczki.

Wulkanolodzy podkreślają, że niebezpieczeństwo stanowi nie tylko sama erupcja wulkanu, ale także potoki błota i mułu spływające po jego zboczach. Erupcji towarzyszą bowiem gwałtowne opady deszczu.

Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako "Wielka Góra", jest najwyższym wulkanem na Jawie i zarazem najwyższym szczytem tej wyspy. Jest również najbardziej aktywny z indonezyjskich wulkanów, chociaż chętnie odwiedzają go turyści.

Ostatnia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku. Musiano wówczas ewakuować ok. 550 osób.

Erupcji towarzyszą gwałtowne opady deszczu
Erupcji towarzyszą gwałtowne opady deszczuNDONESIAN NATIONAL BOARD FOR DISASTER MANAGEMENT BNPB PAP/EPA

W ubiegły piątek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2 i licznych lawin ziemnych na innej indonezyjskiej na wyspie - Celebes.

Indonezja jest fragmentem tzw. pacyficznego pierścienia ognia, czyli strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 zniszczyło lub poważnie uszkodziło wiele budynków na wyspie, zwłaszcza w stolicy prowincji Celebes Zachodni, Mamuju. Kilka tysięcy osób straciło dach nad głową, a co najmniej kilkaset zostało rannych.
W sobotę rano na południu wyspy odczuwalny był silny wstrząs wtórny. Osunięcia ziemi zablokowały dojazd do jednej z najważniejszych dróg wyspy. Ratownicy w niedzielę nadal przeszukują gruzy budynków w nadziei na odnalezienie ocalałych.
Marynarka wojenna Indonezji wysłała na Celebes okręt szpitalny, który ma odciążyć te szpitale, które przetrwały wstrząsy, a teraz nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim rannym.
W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, z ruin wydobyto ciała kilkudziesięciu osób; inne ofiary odnaleziono na południu wyspy, gdzie sobotni wstrząs wtórny był najbardziej odczuwalny.
+3
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas