Gawrony zagrożone wyginięciem

Gawronom, niegdyś bardzo pospolitym w Polsce ptakom, grozi wyginięcie. Winni ogromnego spadku populacji tego gatunku są wyłącznie ludzie.

article cover
Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czarne, towarzyskie i bardzo hałaśliwe - to skojarzenia, które przychodzą na myśl o gawronach. Problem w tym, że wkrótce mogą po tych pięknych ptakach zostać tylko skojarzenia i wspomnienia.

Ornitolodzy alarmują, że gawrony mogą wkrótce całkiem zniknąć z polskiego krajobrazu. W najnowszej Czerwonej Liście Ptaków Polski, opracowanej przez ornitologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), gawron oznaczony został jako gatunek zagrożony wyginięciem.

- Na Mazowszu i we wschodniej Polsce możemy się cieszyć w miarę dużymi populacjami gawrona, ale nie wiadomo, jak to będzie w kolejnych latach. Na razie nie widać, żeby ten regres miał wyhamować - mówi dr Adam Dmoch, ornitolog z pruszkowskiej grupy OTOP.

Według danych Monitoringu Flagowych Gatunków Ptaków, w ciągu 18 lat populacja gawrona spadła aż o 60 proc. Dziś szacowana jest na zaledwie 200 tys. par.

Gawronów ubywa z dwóch powodów. Pierwszy to zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w rolnictwie. Wielkie monokulturowe uprawy uniemożliwiają gawronom żerowanie. To ptaki roślinożerne, które poszukują pokarmu głownie na polach. - Problem pogłębia likwidacja łąk łąk i pastwisk - dodaje Krzysztof Janus z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Kolejny powód to celowe działanie ludzi: odstraszanie gawronów z osiedli oraz likwidowanie ich kolonii w parkach, czy na cmentarzach. Gawrony lubią zakładać gniazda w miastach i płacą za to wysoką cenę.

W Polsce ptaki na terenie miast nie są prawnie objęte całkowitą ochroną. To powoduje, że niektóre samorządy, czy spółdzielnie mieszkaniowe, ochoczo walczą z ich koloniami.

Jeśli idzie o gawrony, to ornitolodzy mówią otwarcie: jeśli chcemy je jeszcze oglądać, to musimy natychmiast przestać je zwalczać. - Część parku trzeba wydzielić, zostawić, nie przycinać. Nie przepłaszać stamtąd gawronów. Niech tam zakładają gniazda - mówi Krzysztof Janus i przypomina, że kiedyś podczas spaceru w parku często można było usłyszeć te ptaki. Dziś cisza powinna nam dawać do myślenia.

Marcin Szumowski, Polsat News

Gawrony mogą zniknąć z polskiego krajobrazuPolsat News
Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas