Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie i jak się ich pozbyć?

Aktualizacja

Ślimaki w ogrodzie mogą wyrządzić mnóstwo szkód. W błyskawicznym tempie uszkadzają liście, rośliny, owoce i korzenie drzew, a ślimaki bez muszli pozostawiają po sobie mało estetyczny, śluzowy ślad. W tym roku pogoda wyjątkowo im sprzyja. Warto zatem wiedzieć, jak się przed nimi chronić i jak pozbyć się ślimaków z ogrodu.

W ogrodach zaczęła się inwazja ślimaków. Jak je zwalczać? Wyjaśniamy
W ogrodach zaczęła się inwazja ślimaków. Jak je zwalczać? Wyjaśniamy123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie ślimaki są w ogrodzie?

Ślimaki są jednymi z najczęściej występujących i najbardziej nielubianych zwierząt w ogrodzie. Wielu spędzają sen z powiek, gdyż mimo niepozornej szybkości i niewielkich rozmiarów, potrafią siać spustoszenie w ogrodzie oraz warzywniku. Zjadają nasiona, cebule, bulwy, liście, korzenie, a nawet kwiaty i owoce. Można spotkać je najczęściej w nocy, jednak podczas chłodnych i deszczowych dni pojawiają się niezależnie od pory.

Wyróżniamy dwa rodzaje ślimaków w ogrodzie - oskorupione i nagie. O ile ślimaki z muszlą (np. winniczek czy bursztynka podłużna) nie stanowią aż tak dużego zagrożenia, to ślimaki nagie w ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Najczęściej można spotkać dwa gatunki nagich ślimaków w ogrodzie. Są to:

  • ślinik luzytański - ma długość od 5 do 15 cm. Jego ciało jest jednolicie zabarwione i może mieć różne kolory: od brązowego przez czerwony, pomarańczowy, a nawet różowy. Śliniki żerują na wielu warzywach i roślinach ozdobnych. Szczególnie licznie pojawiają się na młodych liściach sałaty oraz funkii. Na plantacjach truskawek zjadają liście, pędy i owoce. Wytwarzają bezbarwny śluz, który często przyjmuje też mleczny odcień.
Ślinik luzytański wyrządza ogromne szkody w polskich ogrodach
Ślinik luzytański wyrządza ogromne szkody w polskich ogrodach123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • ślimak pomrowy - gatunek ten osiąga długość nawet do 20 cm. Ciało ma zmienną barwę, z przeważającą czernią i brązem. Występują przeważnie na działkach, w ogrodach, na polach uprawnych, tunelach foliowych, szklarniach czy inspektach. Głównym przysmakiem ślimaków pomrowych są warzywa uprawne, materia organiczna oraz gnijące resztki roślin.
Wśród ślimaków nagich wyróżniamy pomrowiki polne i pomrowy ogrodowe
Wśród ślimaków nagich wyróżniamy pomrowiki polne i pomrowy ogrodowe123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jakie rośliny lubią ślimaki?

Największym przysmakiem ślimaków w ogrodzie są liście roślin ogrodowych. Jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się tych szkodników, unikajmy sadzenia kwiatów, warzyw i owoców takich jak:

  • aksamitek,
  • aster chiński,
  • dalia,
  • funkia,
  • fiołek,
  • sałata,
  • kapusta głowiasta i pekińska,
  • malina,
  • poziomka.

Czego nie lubią i jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Zamiast tego warto posadzić rośliny, których ślimaki wyjątkowo nie lubią. To naturalny sposób na zwalczanie ślimaków w ogrodzie.

Co na ślimaki w ogrodzie? Rośliny, które je odstraszają to:

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie to także zioła. Szkodniki nie lubią lawendy, majeranku czy przywrotnika. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie również częste koszenie trawy oraz systematyczne usuwanie chwastów - to miejsca, w których ślimaki najczęściej urządzają swoje kryjówki.

Co na ślimaki w ogrodzie? Domowe sposoby

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie to metody, które szybko i skutecznie są w stanie zwalczyć plagę szkodników, nie stanowiąc przy tym większego zagrożenia dla środowiska.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na ślimaki w ogrodzie jest kawa. Jej zapach i smak skutecznie odstrasza szkodniki. Wystarczy zaparzyć kawę i spryskać roztworem liście roślin. Z kolei fusy z kawy możemy rozsypać wokół roślin.

Ślimaki w ogrodzie nie przepadają również za zapachem cynamonu. Podobnie jak w przypadku kawy, również cynamon warto rozsypać wokół rabat i roślin, które chcemy chronić. W dodatku cynamon pomoże również odstraszyć mrówki, komary i meszki z ogrodu.

Trzecią metodą, dzięki której możemy pozbyć się ślimaków z ogrodu, jest zastosowanie popiołu. Stanowi on trudną do pokonania przeszkodę dla ślimaków. Warto więc rozsypać go wokół ogrodu i roślin. Ponadto popiół o pochodzeniu roślinnym jest również świetnym nawozem organicznym.

Oprysk na ślimaki w ogrodzie

Skutecznym i tanim sposobem na walkę ze ślimakami w ogrodzie są naturalne opryski. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie wywar z piołunu. Jest w pełni naturalny, a więc niegroźny dla środowiska, tani i prosty w przygotowaniu, a przede wszystkim niezwykle skuteczny.

By przygotować wywar z piołunu na ślimaki w ogrodzie, należy kilogram świeżych liści rośliny zalać około dwoma litrami wody. Roztwór zostawić na noc, a następnie zlać do butelki. Rozmokłe liście piołunu zagotować w niedużej ilości wody i dolać do wywaru. Trzeba pamiętać, że wywaru z piołunu na ślimaki w ogrodzie nie należy stosować w chwili silnego nasłonecznienia.

Ogrodnicy, którzy narzekają na plagę ślimaków, powinni też sięgnąć po oprysk z octu. Do litra wody trzeba wlać 100 ml octu i wymieszać. Tak przygotowany oprysk na ślimaki w ogrodzie spryskać w miejscach, w których pojawiają się mięczaki.

Zobacz też:

Robaki, które jedzą styropian. „Są jak małe centra recyklingu”materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas