​Badanie: Klimat, nie COVID-19, najbardziej martwi młodych Europejczyków

Młodzi w Europie najbardziej obawiają się zmian klimatycznych i to pomimo pandemii, która uderzyła w światową gospodarkę i wywróciła życie codzienne do góry nogami - wynika z opublikowanego właśnie sondażu.

article cover
Beata Zawrzel/NurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W badaniu wzięły udział ponad 22 tys. młodych Europejczyków z 23 państw. Ośmiu na 10 uczestników badania Ipsos twierdziło, że martwi się zmianami klimatycznymi.

Blisko połowa uczestników ankiety wskazała zmiany klimatyczne, jako jeden z najpoważniejszych problemów ludzkości. Niszczenie środowiska znalazło się na drugim miejscu - wskazało je 44 proc. badanych. Dopiero na kolejnych pozycjach znalazły się szerzenie chorób zakaźnych i bieda (po 36 proc. badanych). Respondentów proszono o wskazanie trzech zagadnień z listy. 8 proc. zadeklarowało, że nie wierzy w ocieplenie klimatu, a 3 proc. że nie martwi ich to wcale.

Badanie zleciła sieć grup ekologicznych stowarzyszona w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska (EEB). Zdaniem jej przedstawiciela wynik badania wskazuje, że młodzi mają jasną wizję długoterminowych globalnych wyzwań. - To niezwykły wynik w czasie, świat cierpi z powodu pandemii i towarzyszącego mu kryzys społeczno-ekonomicznego - oświadczył rzecznik EEB, Khaled Diab.

- Pandemia sprawiła, że słabiej słychać głos młodych Europejczyków wzywający do działań na rzecz klimatu. To nie znaczy jednak, że mniej popierają takie działania lub są mniej przekonani, co do słuszności swych haseł - twierdzi Manon Dufour z niezależnego zespołu ekspertów ds. zmian klimatycznych E3G.

Większą troskę o klimat wykazują osoby mieszkające na południu Europy. 71 proc. młodych Hiszpanów i 63 proc. młodych Portugalczyków twierdzi, że martwią ich zmiany klimatyczne. Dla porównania taką odpowiedź wskazało 23 proc. młodych Łotyszów. Zdaniem Diab może to wynikać z faktu, iż Hiszpania i Portugalia już doświadczają wzmagających się fal upałów, susz i pożarów, które wedle naukowców powiązane są z ociepleniem klimatu.