Tęczowa spirala na chińskim niebie. Niesamowite zjawisko w chmurach

Przyroda ciągle zaskakuje nas niesamowitymi okazami i zjawiskami, które inspirują reżyserów filmów science fiction. Kolorowa spirala na chińskim niebie zaskoczyła każdego, kto ją zobaczył.

Pileus to forma spłaszczonej chmury występującej nad innymi chmurami
Pileus to forma spłaszczonej chmury występującej nad innymi chmuramiTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tęczowe chmury pojawiły się w mieście Haikou oraz w Puning w Chinach. Zjawisko zaparło dech w piersiach tych, którzy je zobaczyli. Skąd wziął się taki wyjątkowy efekt na niebie?

Pileus - spłaszczona chmura

To rzadkie zjawisko atmosferyczne pojawiło się pod koniec sierpnia tuż przed zachodem słońca. Pod wpływem załamania światła na kroplach wody i kryształach lodu utworzył się tęczowy efekt zwany opalizacją. Zjawisko to spowodowane jest wielokrotnym odbiciem światła od gęsto ułożonych warstw, np. chmur. Z powodu rozproszenia światła ludzkim oczom ukazuje się tęcza.

Na pierwszy rzut oka zjawisko, które pojawiło się w Chinach, wygląda jak tęcza, ale tak naprawdę to chmura. Chmura pileus pojawia się na innych chmurach cumulus lub cumulonimbus. Zwana jest też czapką, ponieważ ma formę przypominającą “czapeczkę". Chmura pileus jest jednak nietrwała.

Pileus
PileusEast News

Ponieważ pileus nie jest samodzielnym rodzajem chmur, tylko chmurą towarzyszącą, zanika przez pochłonięcie przez inną chmurę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas