Sól i zanieczyszczenia usunięte z wody w jednej chwili

Tuby, które filtrują słoną wodę, mogą wydobyć z niej również zanieczyszczenia i uzdatnić nawet 1000 l wody dziennie. Polacy, którzy opracowali tę technologię, mówią, że oczyszczanie wody to sprawa kluczowa i mogąca rozwiązać problemy dotyczącego braku dostępu do wody pitnej.

Odsolona woda może uratować niejedno życie
Odsolona woda może uratować niejedno życieUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ilość wody nadającej się do picia stanowi niewielką część zasobów na Ziemi (1 proc.), a zanieczyszczenia wód to jeden z naczelnych problemów środowiskowych świata. Niedługo być może czeka nas także znaczne ograniczenie zasobów wody pitnej.

Z ratunkiem przychodzi NanoseenX - technologia odsalania i oczyszczania wody opracowana przez Polaków. Jej twórcy są wynalazcami bardzo taniej i wydajnej nanomembrany, będącej sercem tego projektu. Pierwsze na świecie rozwiązanie ma neutralny wpływ na środowisko - nie emituje gazów cieplarnianych. Zaletą technologii jest też możliwość kontrolowania poziomu soli i jodu zawartych w wodzie morskiej.

Nie tylko w Afryce

W globalnym wymiarze zanieczyszczenia i braki wody to obecnie jedne z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Co roku ze względu na choroby wywołane przez spożycie zanieczyszczonej wody umiera niemal 850 tys. ludzi. Problem zanieczyszczeń jest obecny nie tylko w krajach rozwijających się, ale i w wysoko rozwiniętej gospodarczo Europie. Także w polskich kranach może któregoś dnia zabraknąć wody pitnej.

W tym roku byliśmy świadkami skażenia i katastrofy ekologicznej w Odrze. Pomimo kilku miesięcy badań nie dowiedzieliśmy się, jakie było źródło zakwitu toksycznych glonów.

Szacuje się, że ponad 2,8 mld ludzi z 48 krajów będzie musiało zmierzyć się z brakiem wody do 2025 roku, a 80 proc. chorób w krajach rozwijających jest związanych z zanieczyszczeniem wody lub systemów kanalizacji. 

Ponieważ zasoby wody pitnej są stosunkowo niewielkie, jej zanieczyszczenie staje się jeszcze większym problemem. Wodę zanieczyszczają m.in. legalne i nielegalne zrzuty ścieków oraz inne toksyczne substancje pochodzące np. z przemysłu. Rozwiązaniem jest możliwie jak najtańsze i jak najsprawniejsze oczyszczanie wody.

Nanomembrana

Rozwikłaniem problemu zanieczyszczenia wód mogą być mobilne instalacje NanoseenX. "Wewnątrz instalacji umieszczono nanomembrany. Różne strefy są odpowiedzialne za oczyszczanie i odsalanie wody. Każda membrana oczyszcza lub pochłania inne jony lub zanieczyszczenia" - tłumaczy Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen. Badacze pracują też nad wydłużeniem żywotności membran.

Rozwiązanie wprowadzane jest już w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i na Filipinach.

  • Posłuchaj, co o wynalazku mówi Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen.
Przemysław Białkowski podcast: NanoseenSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas