Wydał zgodę na wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Oblali jego pomnik farbą

Niedawno odsłonięty pomnik byłego ministra środowiska został oblany czerwoną farbą. Nieżyjący profesor nauk leśnych był wielokrotnie krytykowany w środowiskach proekologicznych. Odpowiadał m.in. za masowe wycinki odbywające się w Puszczy Białowieskiej.

Pomnik oblano czerwoną farbą kilka tygodniu po odsłonięciu
Pomnik oblano czerwoną farbą kilka tygodniu po odsłonięciuEdward SiarkaTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pomnik byłego ministra środowiska został odsłonięty całkiem niedawno - 27 czerwca w Jarocinie odbyła się uroczysta inauguracja. Z soboty na niedzielę 16/17 lipca pomnik Szyszki został oblany czerwoną farbą. Zdarzeniu towarzyszyło też wyłączenie zasilania i włamanie do monitoringu miejskiego. O zdarzeniu jako pierwszy poinformował sekretarz stanu ministerstwa, Edward Siarka.

Co Jarocin zawdzięcza byłemu ministrowi?

"To jest człowiek, który najwięcej zrobił dla ochrony środowiska w Polsce po II wojnie światowej" - mówił podczas odsłonięcia 2,5 pomnika burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Pomnik Szyszki stanął w Parku Szubianki w Jarocinie. Dlaczego akurat tam?

“W takim miasteczku jak Jarocin, w działania proekologiczne, gospodarkę wodno-ściekową i śmieciową w ciągu minionych 20 lat zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych".
Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina
Pomnik Szyszki stanął końcem czerwca w Jarocinie
Pomnik Szyszki stanął końcem czerwca w JarocinieINTERIA.PL

Po oblaniu pomnika farbą burmistrz Jarocina także zabrał głos. Obwinił o znieważenie pomnika (art. 261 Kodeksu karnego) "lewacką grupę", która chciała zwrócić na siebie uwagę w czasie, kiedy oczy mediów był zwrócone na miasto. Do niedzieli 17 lipca w Jarocinie trwał legendarny (powstał w 1980 r.) festiwal muzyczny.

Ekolodzy go nie znosili

Decyzje Szyszki były mocno krytykowane przez środowiska ekologiczne, a sprawa wycinki Puszczy Białowieskiej została rozwiązana dopiero decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE. Wycinka była niezgodna z unijnym prawem. Puszczy w 2017 r. bronili aktywiści, przykuci łańcuchami do drzew. Blokady był usuwane siłą przez policję.

W 2006 r. Szyszko wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Rok później ustanowił normy hałasu, w których efekcie w Polsce powstało wiele nieuzasadnionych ekranów dźwiękowych.

Wycięte świerki w Puszczy Białowieskiej
Wycięte świerki w Puszczy BiałowieskiejPaweł GłogowskiEast News

"Lex Szyszko" z 2016 r. doprowadziło do zwiększenia uprawnień właścicieli nieruchomości do wycinania znajdujących się na nich drzew i krzewów. Ustawę uchwalono bez przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Zdaniem Zbigniewa Karaczuna z Katedry Ochrony Środowiska SGGW, przez kilka miesięcy obowiązywania ustawy wycięto nawet 3 mln drzew.

Prof. Zbigniew Karaczun: Fale upałów będą coraz częściej występowały także w PolsceRMF
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas