Wody Polskie: Będzie nowe rozporządzenie ws. planów powodziowych i gospodarowania wodami

Wody Polskie poinformowały, że na początku 2022 r. mają zostać przyjęte druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Będą one miały formę rozporządzenia.

- W naszym systemie prawnym powinny się również znaleźć mapy i plany dotyczące zarządzania wodami opadowymi, które powinny przygotować samorządy - powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich podczas podsumowania konsultacji aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami
- W naszym systemie prawnym powinny się również znaleźć mapy i plany dotyczące zarządzania wodami opadowymi, które powinny przygotować samorządy - powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich podczas podsumowania konsultacji aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami Rafał Guz PAP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podało informację o aktualizacjach dokumentów podczas podsumowania ich konsultacji w środę, 17 listopada. Do aktualizacji zgłoszono łącznie ponad 2 tys. uwag.

Jak mówił podczas środowego briefingu prezes Wód Polskich Przemysław Daca, były to jedne z największych konsultacji społecznych dokumentów strategicznych w naszym kraju. Podkreślił, że najwięcej uwag dotyczyło dorzecza Wisły.

Samorządy mają przygotować plany zarządzania deszczówką

- W naszym systemie prawnym powinny się również znaleźć mapy i plany dotyczące zarządzania wodami opadowymi, które powinny przygotować samorządy. Mam nadzieję, że przede wszystkim miasta jak najszybciej wezmą się za te mapy zarządzania ryzykami powodziowymi - powiedział Daca, wspominając przy tym o problemie "betonozy" w miastach. Dodał, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian prawnych w tym zakresie.

Zaznaczył też, że Wody Polskie realizują obecnie inwestycje na ponad 20 mld zł, głównie przeciwpowodziowe na południu kraju.

Wiceprezes Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś podkreślił, że plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzkiem powodziowym, a także przyjęty już plan przeciwdziałania skutkom suszy to kierunkowe dokumenty mówiące o tym, w którą stronę, w jakim tempie i jakie cele należy osiągnąć przez najbliższe 6 lat.

Mapy zagrożenia dla 29 tys. km rzek

- Objęliśmy mapami zagrożenia i ryzyka powodziowego około 29 tys. km rzek. Identyfikując, w jakim zakresie woda może się rozlewać i w których miejscach stanowi największe zagrożenie, plany zarządzania ryzykiem powodziowym przedstawiły sposoby minimalizacji ewentualnych zagrożeń - poinformował Woś.

Wyjaśnił, że przedstawione propozycje dotyczą działań technicznych, jak odsunięcie zagrożenia powodziowego od mieszkańców dzięki wałom przeciwpowodziowym bądź polderom czy wskazanie, w jaki sposób powinny być tworzone plany zagospodarowania przestrzennego, by na obszarach szczególnego zagrożenia powodziowego nie powstawała zabudowa. Przewidziano też działania nietechniczne, które skupiają się na zarządzaniu procesem prognozowania, walki i minimalizowania skutków powodzi, która powstała.

Druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym powinny zostać przyjęte w formie rozporządzenia na początku przyszłego roku. Koszt realizacji działań zaplanowanych w obu dokumentów wyniesie około 74 mld zł.

Przemysław Białkowski podcast: Czysta woda SCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas