Turów – coraz bliżej kompromisu? Negocjacje konstruktywne, ale poufne

We wtorek wieczorem zakończyła się 19 runda negocjacji pomiędzy Polską a Czechami dotyczących wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Rozmowy trwały kilka godzin. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oceniła, że negocjacje były „konstruktywne”, ale treść ustaleń pozostanie poufna. Teraz ma je zatwierdzić strona czeska.

Anna Moskwa oceniła, że rozmowy były „konstruktywne”. Ustalenia, których dokonano we wtorek muszą być jednak jeszcze zatwierdzone przez czeski rząd
Anna Moskwa oceniła, że rozmowy były „konstruktywne”. Ustalenia, których dokonano we wtorek muszą być jednak jeszcze zatwierdzone przez czeski rządTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Anna Moskwa oceniła, że rozmowy były "konstruktywne" i udało się dokonać "końcowych ustaleń". Ustalenia, których dokonano we wtorek muszą być jednak jeszcze zatwierdzone przez czeski rząd. - Do czasu potwierdzenia naszych ustaleń, nie będziemy informować o szczegółach umowy - podkreśliła minister klimatu i środowiska. Jak zastrzegła po spotkaniu, czeska minister "musi jeszcze dokonać uzgodnień". Anna Moskwa wyraziła nadzieję, że te uzgodnienia "możliwie szybko się pojawią".

- Dzisiaj przez trzy godziny negocjowałyśmy z moją koleżanką Anną Moskwą umowę międzyrządową w sprawie kopalni Turów. Powinno to rozwiązać spór, jaki nasze kraje mają o wpływ wydobycia węgla brunatnego na środowisko w Czechach. Moim zdaniem podpisanie umowy to najlepsze rozwiązanie dla każdego - napisała po spotkaniu Anna Hubáčková, czeska minister środowiska.

Turów. Kiedy umowa Polski z Czechami?

Hubáčková podkreśliła, że rozmowy były "otwarte" i dokładnie przeanalizowano cały tekst umowy. - Pozostały pewne miejsca, o których będziemy jeszcze rozmawiać - dodała. Zaznaczyła, że decyzją stron treść wtorkowych rozmów będzie poufna, nie zostaną z nich sporządzone żadne protokoły.

Rozmowy polsko-czeskie na temat dalszego losu kopalni Turów zostały wznowione we wtorek, 18 stycznia po 18 rundach negocjacji, które nie przyniosły ostatecznego rozwiązania. Rozmowy rządów Polski i Czech trwają od czerwca 2021 r.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ws. polsko-czeskiego sporu w sprawie Turowa ma zostać ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Wiech: Konfliktu o kopalnię Turów Polska mogła uniknąćPolsat News

Źródła: MKiŚ, PAP, Twitter

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas