Czy pakowanie jarzyn w plastikowe opakowania jest właściwe?

65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzaniem w Polsce przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania. Ponad połowa ankietowanych wskazuje papier jako najbardziej ekologiczne opakowanie.

Plastikowe opakowania zabezpieczają towary, które pokonują długą drogę zanim trafią na stół
Plastikowe opakowania zabezpieczają towary, które pokonują długą drogę zanim trafią na stółDinendra Haria/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa UE dostały 2 lata na dostosowanie swoich ustaw do nowej tzw. plastikowej dyrektywy, w tym wprowadzenia zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Z badań przeprowadzonych przez SW Research we współpracy z Grupą Akomex wynika, że polscy konsumenci zauważają potrzebę wprowadzenia proekologicznych postaw na rynku żywności.

Plastik potrzebny czy nie?

"Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach opowiada się 65 proc. Polaków, a wśród nich aż 70 proc. badanych kobiet i blisko 60 proc. pośród wszystkich ankietowanych mężczyzn" - przekazano w informacji dotyczących badania.

Jak dodano, grupą wiekową najchętniej popierającą zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach są osoby powyżej 65 roku życia.

Co Polacy sądzą o opakowaniach żywności?
Co Polacy sądzą o opakowaniach żywności?materiały prasowe

"73 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej uważa, że jest to słuszne działanie. Negatywnie na pomysł rezygnacji z opakowań plastikowych w sprzedaży owoców i warzyw zareagowało 13 proc. respondentów" - podano.

Zgodnie z wynikami badań konsumenci wskazują także, że produkty wytwarzane z kartonu oraz papieru są najbardziej ekologicznymi opakowaniami. Tego zdania jest 52 proc. respondentów. 30 proc. badanych jako proekologiczne opakowanie wymienia szkło, a 10 proc. wskazuje na drewno.

Kolejne zmiany dotyczące ograniczania w produkcji opakowań plastikowych mają się pojawić w 2025 roku. Nakrętki i wieczka z tworzyw sztucznych będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu.

Robaki, które jedzą styropian. „Są jak małe centra recyklingu”materiały prasowe
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas