Ciepłownie: Kogeneracja gazowa przejściowo zastąpi węgiel

Paliwo RDF produkowane z odpadów i biomasa pozyskiwana z lokalnych plantacji to podstawowe kierunki transformacji dla ciepłownictwa - uważa Krzysztof Karolczyk, menadżer do spraw rozwoju projektów Fortum. Przejściowo ratunkiem dla sektora będzie wysokosprawna kogeneracja gazowa, która tymczasowo będzie zastępować węgiel.

Paliwo ze śmieci zasili ciepłownie
Paliwo ze śmieci zasili ciepłownie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Dziś aktywa ciepłownicze w Polsce w większości działają w oparciu o węgiel. Pojawia się okazja, by zmienić cały system w taki sposób, by był bardziej przyjazny środowisku - mówi Interii Krzysztof Karolczyk. Dodaje, że Polska ma spory potencjał w postaci rozbudowanych sieci ciepłowniczych docierających do ogromnej liczby mieszkańców, ze scentralizowanymi źródłami ciepła. A to daje możliwość, przy poniesieniu odpowiednich nakładów inwestycyjnych, poprawienia jakości powietrza, którym dziś oddychamy.

Polskie ciepłownictwo jest najbardziej uzależnione od węgla w Europie. Jak zauważa Polityka Insight w swoim raporcie "Ciepło do zmiany", dystans miedzy Polską a resztą kontynentu maleje bardzo powoli. Wydajność sektora, mimo że w ostatnich dwóch dekadach wzrosła trzykrotnie, jest wciąż cztery razy mniejsza niż w Niemczech. Ale są też pozytywne trendy - choć emisje są wciąż duże, to jednak wyraźnie maleją, rośnie sprawność wytwarzania ciepła, coraz niższe są też straty na przesyle.

Transformacja jest kosztowna, ale konieczna. Nie da się oczywiście od razu wymienić wszystkich źródeł. Część jednostek została zmodernizowana, by spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące norm emisji BAT czy BREF. Inne w perspektywie kilku czy kilkunastu lat będą jednak musiały zostać zastąpione nowymi, nisko- lub zeroemisyjnymi źródłami.

Inwestycje muszą przyspieszyć, bo cele redukcji emisji są bardzo ambitne. - Czeka nas na pewno wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji gazowej, co złagodzi tę rewolucję. Ale oczywiście gaz jest traktowany jako paliwo przejściowe, konieczne jest więc szukanie rozwiązań docelowych - mówi Karolczyk. Jakie to mogą być rozwiązania? Manager wskazuje choćby na paliwo wytwarzane z odpadów, czyli RDF oraz na biomasę. - Na dziś uważam, że RDF i biomasa pozyskiwana z lokalnych plantacji to podstawowe kierunki transformacji dla ciepłownictwa - podkreśla.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas