​ZE PAK i MS II wystąpiły o zgodę na stworzenie atomowej spółki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał wniosek ZE PAK i MS Innovation Impulse o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w energetyce jądrowej.

Elektrownia Pątnów ZE PAK
Elektrownia Pątnów ZE PAKmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tak zdaniem Polskiej Agencji Prasowej wynika z Biuletynu Informacji Publicznej UOKiK. Wspólna działalność obu spółek ma polegać na budowie instalacji, które posłużą produkcji energii elektrycznej.

ZE PAK jest grupą energetyczną w Polsce, która składa się z pionowo zintegrowanych podmiotów działających w obszarsze wydobycia węgla brunatnego, wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, wytwarzania ciepła oraz obrotu energią. ZE PAK należy do grupy Elektrim, której przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz.

Z kolei MS Innovation Impulse to spółka należąca do Michała Sołowowa.

Pod koniec sierpnia obie spółki podpisały umowę o współpracy, na podstawie której ma być utworzona spółka celowa. Jej działalność ma polegać na budowie źródeł wytwórczych, opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor). Reaktory miałyby powstawać w Pątnowie, tam gdzie ZE PAK wytwarza obecnie energię elektryczną z węgla brunatnego.

Oba przedsiębiorstwa zamierzają finansować działalność spółki celowej równo, odpowiednio do udziału w kapitale zakładowym. Będą również wspólnie korzystały z reaktorów.

W 2019 r. kontrolowany przez Sołowowa chemiczny koncern Synthos i GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. Rok później, w 2020 r. Synthos Green Energy została partnerem strategicznym GEH w zakresie rozwoju i budowy tych reaktorów.

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas