​Specustawa na zagospodarowanie terenów pogórniczych? "To dobre i ciekawe rozwiązanie"

Aby ułatwić transformację terenów pogórniczych, potrzebna jest specustawa? Takie rozwiązanie proponuje poseł PiS Bolesław Piecha.

Tereny pogórnicze muszą być zagospodarowane, jednak nie będzie to łatwym zadaniem
Tereny pogórnicze muszą być zagospodarowane, jednak nie będzie to łatwym zadaniem123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych, czyli 3,5 tys. ha już czekających na rewitalizację gruntów, jak i terenów kopalń, które będą likwidowane, była przedmiotem wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji.

Zdaniem wiceprzewodniczącego podkomisji Bolesława Piechy z PiS, rekultywacja tych terenów wymaga rozwiązań ustawowych, które przyspieszyłyby ten proces. - W związku z dynamiką tego procesu, być może trzeba będzie stworzyć - podobnie jak to było przy budowie autostrad - specjalne oprzyrządowanie legislacyjne, żeby przyspieszyć możliwość pozyskiwania i właściwego wykorzystywania środków europejskich - wyjaśnił Piecha podczas briefingu prasowego po zakończeniu obrad podkomisji.

Według posła, różnorodność problemów tych terenów, związana z kwestiami własnościowymi, prawnymi, środowiskowymi czy technicznymi jest tak duża, że trzeba rozwiązać to specjalną ustawą.

- Z głosów, które dzisiaj wybrzmiały, wynika, iż pewne mechanizmy, zwłaszcza decyzyjne, trzeba przemyśleć i sprawdzić (...), a następnie dokonać właściwej korekty - powiedział Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, oceniając, iż specustawa byłaby w tym zakresie "bardzo dobrym i bardzo ciekawym rozwiązaniem".

Wiceszef resortu przypomniał, że fundamentem transformacji jest zawarta w maju umowa społeczna dla górnictwa. To ona określa tempo i zasady odchodzenia od węgla. Obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską w sprawie jej notyfikacji.

- My jesteśmy dobrej myśli, ale przewidujemy różne warianty. Dla nas priorytetem jest strona społeczna - w tym sensie, że transformacja jest robiona nie dla czegokolwiek innego, ale dla ludzi i przez ludzi. Tego chcemy przypilnować, zwłaszcza jako rząd Prawa i Sprawiedliwości - zadeklarował Pyzik.

Wiceminister przypomniał, że w środę w Katowicach ze związkowcami spotka się wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Tematem spotkania ma być stan rozmów z KE na temat prenotyfikacji umowy społecznej, oraz informacja na temat bieżącej sytuacji górnictwa węgla kamiennego.

Przemysław Białkowski podcast: Co po COP26? SCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas