Senat jednogłośnie przyjął prawo energetyczne

Nowe regulacje mają wesprzeć rozwój magazynów energii oraz zwiększyć rolę odbiorcy końcowego na rynku energii.

article cover
Jakub Kaminski/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Problemem polskiej energetyki jest to, że są coraz większe wahania w zapotrzebowaniu na energię. To sprawia, że bloki wytwórcze są mniej efektywne. Przeszkodą są też problemy związane ze stabilnością podsektora podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Zdaniem ministerstwa klimatu, nowe przepisy powinny być traktowane, jako krok milowy i impuls do działania dla przedsiębiorców związanych z technologiami magazynowania energii. - Nowa ustawa oferuje pakiet rozwiązań eliminujący bariery prawne dla rozwoju magazynowania energii elektrycznej w Polsce - mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Nowe przepisy wprowadzają definicję magazynu i magazynowania energii elektrycznej, a także regulują warunki przyłączenia magazynów do sieci oraz ich zwolnienie z 50 proc. opłaty przyłączeniowej.

Zadaniem operatorów systemów dystrybucyjnych będzie uwzględnianie budowy magazynów w planach rozwoju infrastruktury sieciowej. Ponadto, prowadzenie magazynów o mocy powyżej 10 MW będzie wymagało uzyskania koncesji, zaś monitorowaniu ich rozwoju służyć będzie prowadzony przez operatorów sieci dystrybucyjnych rejestr, do którego będą zgłaszane magazyny o mocy powyżej 50 kW. Magazyny pobierające energię, które będą częścią OZE, nie utracą prawa do certyfikatów i innych systemów wsparcia. Przepisy regulują także status elektrowni szczytowo-pompowych.

Takie rozwiązania pozwolą m.in. na dostarczanie rezerwy mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także na ograniczenie mocy źródeł OZE oraz kosztów rozbudowy sieci i odłożenie ich w czasie. Co więcej, zapewnią wymaganą moc i pojemność dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wyrównają obciążenia w instalacjach zarządzania popytem. Pozwolą także na świadczenie usług bilansowania i tych niezwiązanych z bilansowaniem np. usuwania problemów napięciowych w sieciach dystrybucyjnych, a także na realizację arbitrażu cenowego na hurtowym rynku energii elektrycznej.

Wśród priorytetów przyjętej przez Senat zmiany ustawy znajduje się wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania. Inne najważniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji, to m.in. rozwiązania wzmacniające pozycję odbiorców, pozwalające im na aktywne uczestnictwo w rynku energii i umożliwiające oszczędności na rachunkach oraz zwiększenie ochrony konsumentów na rynku energii i paliw gazowych. Nowe regulacje to również ułatwienia dla działalności przedsiębiorstw energetycznych i uporządkowanie przepisów m.in. w zakresie koncesjonowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas