​Raport: Większość sprawozdań finansowych nie zajmuje się kwestiami klimatu

60 proc. członków komitetów ds. audytów nie dyskutuje na temat zmian klimatu - wynika z raportu Deloitte. Ponad połowa przedstawicieli rad nadzorczych zauważa, że nie jest w stanie odpowiednio zająć się tą tematyką.

Większość rad nadzorczych nie zajmuje się kwestiami klimatu
Większość rad nadzorczych nie zajmuje się kwestiami klimatupixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na komitety audytu składają się członkowie rad nadzorczych. Są oni odpowiedzialni za nadzór nad sprawozdawczością finansową w spółkach. Ta coraz częściej musi brać pod uwagę kwestie klimatyczne. Domagają się tego m.in. klienci firm, oraz inwestorzy. Jednak choć wiele firm deklaruje, że jest przyjazna środowisku, to zaledwie część z nich faktycznie dostosowuje swoją politykę do zielonej transformacji. W przypadku innych często kończy się to na greenwashingu, czyli "wybielaniu", a raczej "wyzielenianiu" swojego wizerunku.

"Ich rola, wraz ze wzrostem znaczenia czynników ESG (Environment, Social, Governance) w codziennej działalności biznesowej, zaczyna ewoluować, aby adekwatnie odzwierciedlać potrzeby firm także w tym zakresie" - zaznaczono.

W corocznym badaniu firmy doradczej Deloitte "The Audit Committee Frontier - addressing climate change" prawie połowa członków komitetów uważa, że nie ma wystarczających zasobów i zaplecza, aby skutecznie zająć się tą tematyką, by zrozumieć wpływ zmian klimatu na biznes. Najczęściej możliwość wypełniania takich obowiązków, w zakresie ograniczenia ryzyk klimatycznych i planów dekarbonizacji deklarują przedstawiciele Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Na przebadanych 350 komitetów w 40 państwach, 55 proc. przedstawicieli tego regionu deklarowało, że ta tematyka jest uwzględniania przynajmniej raz w roku. W obu Amerykach to zaledwie 34 proc, a w regionie Azji i Pacyfiku 31 proc. Na całym świecie prawie 60 proc. członków komitetów do spraw audytu twierdzi, że nie omawia regularnie zmian klimatu.

Głównym problemem ma być niewystarczająca znajomość tych zagadnień. W regionie EMEA taką znajomość deklaruje 62 proc. członków. W Amerykach to już 51 proc., a w Azji i Pacyfiku 41 proc.

"Deloitte na świecie i w Polsce aktywnie włącza się w wysiłek różnych środowisk podnoszących wiedzę członków rad nadzorczych, oraz w budowanie kanałów komunikacji między nimi a zarządami firm" - stwierdzono.

Jednym z narzędzi do podnoszenia wiedzy rad nadzorczych w tym zakresie jest Chapter Zero Poland. To polska platforma programu Światowego Forum Ekonomicznego Corporate Governance Initiative, którą utworzono przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ze wsparciem Deloitte.

Osoby, które brały udział w badaniu Deloitte, określiły stojące przed komitetami wyzwania. Główną przeszkodą ma być brak jasnej strategii w zakresie redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, oraz brak odpowiedzialności kierownictwa za ich czynu, bądź ich brak. Problemem ma być także niska jakość dostępnych danych, przez co trudniej podejmować odpowiedzialne decyzje.

Do problemów zewnętrznych należą za to m.in. brak wspólnych standardów sprawozdawczości, oraz zmieniające się otoczenie regulacyjne.

Eksperci zwracają uwagę na to, że 70 proc. badanych ocenia, że ich instytucje nie ukończyły kompleksowej oceny ryzyka wpływu zmian klimatu na biznes. To oznacza, że sprawozdania finansowe często nie odzwierciedlają konsekwencji dla obecnych i przyszłych wyników. Z kolei 42 proc. respondentów jest rozczarowanych siłą i tempem reakcji organizacji na zmiany klimatu.

Polsat News na COP26: Ocieplenie klimatu to wyrok śmierci dla MalediwówPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas