​Putin: Do 2060 r. Rosja będzie neutralna węglowo

Rosja stawia sobie kolejne cele klimatyczne. W ciągu niecałych 40 lat kraj ma stać się neutralny węglowo - poinformował prezydent Władimir Putin.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinPool Sputnik Kremlin/Associated PressEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

O nowym celu Kremla Putin poinformował na konferencji dotyczącej energetyki. Prezydent Rosji przyznał, że w nadchodzących latach w miksie energetycznym kraju większą rolę odegra m.in. wodór oraz naturalny gaz. Jednocześnie Putin stwierdził, że coraz mniej ważne będą ropa oraz węgiel.

- Planeta potrzebuje świadomych i odpowiedzialnych długoterminowych działań ze strony wszystkich uczestników rynku, zarówno od producentów, jak i konsumentów, na rzecz zrównoważonego rozwoju wszystkich krajów - mówił Putin.

Jednocześnie rosyjski prezydent powiedział, że jego kraj jest gotowy na dialog odnośnie walki ze zmianami klimatu.

Zapowiedź Putina nie oznacza jednak szybkiego odejścia od paliw kopalnych. Na tej samej konferencji rosyjski przywódca powiedział, że jeżeli Europa będzie chciała, Rosja dostarczy więcej gazu. Prezydent poinformował także, że powstanie drugi gazociąg do Chin, przez Mongolię. Dla porównania unijna polityka klimatyczna traktuje gaz podobnie jak węgiel. Bruksela chce, aby kraje Unii odchodziły również od tego paliwa.

Agencja AFP zaznacza, że Putin od lat był znany ze swojego sceptycyzmu wobec stwierdzenia, że za zmiany klimatu odpowiada działalność człowieka. Jednak w ostatnich miesiącach polityka klimatyczna Rosji zmieniała się. W czerwcu prezydent polecił rządowi, aby ten stworzył planu redukcji emisji dwutlenku węgla do 2050 r. poniżej poziomu w Unii Europejskiej.

Rosja jest obecnie czwartym największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Krytycy dotychczasowej polityki klimatycznej Kremla mówią, że rosyjskie władze nie robiły wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z kryzysem.

Zdaniem naukowców Rosja, głównie z powodu częstych pożarów na Syberii i w Arktyce, jest jednym z najbardziej narażonych na zmiany klimatu krajów na świecie.

Źródło: Reuters, AFP

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas