​Polska "Skamieliną Dnia" na COP26

"Skamielina Dnia" trafiła do Polski. To ironiczna nagroda za naszą politykę klimatyczną.

Polska ogłosiła odejście od węgla, które... już było ogłoszone
Polska ogłosiła odejście od węgla, które... już było ogłoszone 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Aktywiści ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem "Skamielinę Dnia" polskiemu rządowi, za złożenie zobowiązania wobec oficjalnego odejścia od węgla, które, jak okazało się, w naszych planach niewiele zmieniło.

W nocy ze środy na czwartek brytyjski rząd ogłosił, że na COP26 w Glasgow Polska, wraz z ponad 40 innymi krajami, podpisała deklarację odejścia od węgla. Największe gospodarki mają to zrobić w latach 30. XXI w., a kraje rozwijające się w latach 40.

Rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka na Twitterze podał, że Polska, jako że nie jest członkiem G20, będzie objęta drugim, późniejszym progiem. To wzbudziło oburzenie organizacji pozarządowych.

Później minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że Polska odejdzie od węgla w 2049 r. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Climate Action Network, globalna sieć 1,5 tys organizacji pozarządowych z ponad 130 krajów, przyznała Polsce miano "Skamieliny Dnia". Tytuł jest codziennie przyznawany podczas COP26 krajom lub organizacjom, które w kwestii walki ze zmianami klimatu "robią najwięcej, by osiągnąć jak najmniej".

Nagrodę otrzymały wcześniej brytyjska prezydencja oraz Australia, Norwegia, Japonia, USA, Francja i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami.

John Kerry dla Polsat News: Wierzę, że w wielu państwach nastąpi znaczący wzrost ambicjiPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas