MSWiA chce uregulować status prawny zwierząt w służbach

Od początku służby, aż po emeryturę - resort spraw wewnętrznych chce uregulować status prawny zwierząt, które są używane w pracy służb.

article cover
MSWiA
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

MSWiA chce, aby opieka nad zwierzętami w czasie i po służbie była opisana i zapewniała czworonogom należytą ochronę. Projekt ustawy opisuje m.in. obowiązki opiekunów zwierząt. Uregulowane są także możliwości opieki nad zwierzętami, które kończą swoją służbę.

Według autorów projektu, proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w tym samych funkcjonariuszy służb MSWiA. Nowelizacja ustawy ma zapewnić zwierzętom należącym do służb podległych resortowi np. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

Opiekunowie będą musieli dbać o racjonalne żywienie oraz stały dostęp do czystej i świeżej wody podległych im zwierząt. Oprócz tego, ustawa ma wymagać aby opiekun kontrolował stan zdrowia zwierzęcia i jego kondycję, a także poddawał je terminowym szczepieniom oraz zabiegom profilaktycznym. Czworonogi mają być pielęgnowane i utrzymane w czystości. Opiekun musi także zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki do życia.

W momencie zakończenia służby, zwierzę może pozostać u funkcjonariusza, z którym pracowało. Jeżeli ten jednak nie wyrazi takiej woli, czworonogiem mogą się zaopiekować byli policjanci bądź pracownicy cywilni formacji.

Dopiero po wyczerpaniu tej ścieżki, zwierzę może być przekazane do opieki organizacji społecznej.

Opiekun psa lub konia, który pełni służbę lub został z niej wycofany, będzie otrzymywał wyżywienie dla zwierzęcia lub zwrot kosztów. Ustawa zakłada także założenie środków na badania profilaktyczne i leczenie "emerytowanych" zwierząt.

Autorzy projektu ustawy zakładają możliwość odebrania zwierzęcia opiekunowi, jeżeli nadzór wykaże nieprawidłowości.

Wśród służb mundurowych, najwięcej zwierząt jest w policji. Służbę pełni tam obecnie 915 psów oraz 54 konie. Wedle załączonej do projektu ustawy Oceny Skutków Regulacji, w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów z policji może zostać wycofanych 100 psów i 4 konie.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas