Minister klimatu: W 2024 r. powstanie centralny azyl dla zwierząt

W Chojnowie pod Warszawą będzie działał centralny azyl, w którym w dobrych warunkach będzie można przechowywać dziką faunę i inne zwierzęta, które zostały zatrzymane w ramach postępowań - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jeden z tygrysów, które utknęły w transporcie na granicy polsko-białoruskiej
Jeden z tygrysów, które utknęły w transporcie na granicy polsko-białoruskiejMaciej Luczniewski/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Szefowa resortu klimatu i środowiska zaprezentowała członkom senackiej Komisji Środowiska informację na temat zadań priorytetowych i planu pracy resortu. Wymieniając projekty, nad którymi resort pracuje, minister wspomniała o projekcie ustawy o Centralnym Azylu dla zwierząt.

- Bardzo ważny projekt. W toku różnych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych, administracyjnych poza tym, że są zatrzymywani ludzie, często zatrzymywane są zwierzęta. Ten system pozwoliłby stworzyć ośrodek, który w dobrych warunkach na czas prowadzenia postępowań mógłby przechowywać dziką faunę, ale też i wszystkie inne zwierzęta, które by w toku tych postępowań mogły się pojawić - poinformowała minister.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Moskwa dodała, że wie, iż jest to postulat, który od dłuższego czasu miała część środowisk zajmujących się ochroną zwierząt.

Ośrodek musi powstać, ponieważ zdaniem autorów projektu, nie ma w Polsce tylu ośrodków, w tym ogrodów zoologicznych, które mogłyby łatwo dostosować się do napływu nowych zwierząt, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa powszechnego i ich dobrostanu.

Z danych przekazanych przez Służbę Celno-Skarbową wynika, że liczba i różnorodność zatrzymywanych w Polsce zwierząt stale rośnie. W latach 2015-2018 zatrzymano m.in. 10 tys. sztuk pijawek lekarskich, 60 żółwi stepowych, czy 24 papugi.

Postulaty stworzenia takiego ośrodka przybrały na sile w 2019 r., kiedy transport 10 tygrysów, które były przewożone z Włoch do rosyjskiego Dagestanu, utknął na przejściu granicznym w Koroszczynie w październiku 2019 r. Podczas kilkudniowego postoju jedno ze zwierząt padło, a stan pozostałych był bardzo zły.

Powstanie Centralnego Azylu ma umożliwić przejęcie właśnie niebezpiecznych zwierząt przetrzymywanych w pseudocyrkach.

Ośrodek, który powstanie na 95 ha terenie, będzie miał trzy kondygnacje. Jego łączna powierzchnia ma wynieść około 5 tys. m2.

"Cały teren jest ogrodzony, a w jego bliskim sąsiedztwie nie ma zwartej zabudowy. Ta lokalizacja umożliwi dobry dostęp ze wszystkich regionów kraju i przejść granicznych, na których następują konfiskaty zwierząt" - oceniono w Wykazie.

Centralny Azyl ma być finansowany z budżetu państwa.

Zwierzęta na błogosławieństwie. Ciekawy zwyczajAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas