​Ładowanie e-aut będzie łatwiejsze. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności

Właściciele aut elektrycznych będą mogli je łatwiej ładować w zabudowie wielorodzinnej. Takie ułatwienia znajdują się w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy.

Autorzy projektu chcą, aby mieszkańcy domów wielorodzinnych również mogli ładować swoje auta w miejscu zamieszkania
Autorzy projektu chcą, aby mieszkańcy domów wielorodzinnych również mogli ładować swoje auta w miejscu zamieszkania123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rząd chce nowelizacji m.in. ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ma to wesprzeć ich rozwój, co powinno zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów zeroemisyjnych - uważa Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt nowelizacji dostosowuje także prawo krajowe do przepisów unijnych, m.in. w kwestii promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.

Projektodawcy zauważają, że elektromobilność rozwija się dynamicznie na całym świecie. Proponowane zmiany mają pomóc w redukcji emisji sektora transportu, oraz zwiększyć jego poziom ekologii.

Proponowane przepisy mają uregulować instalowanie punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu łatwiej będzie zamontować punkt ładowania samochodu elektrycznego na wniosek mieszkańca danego budynku.

Autorzy projektu uważają, że to najkorzystniejszy model ładowania aut elektrycznych, ponieważ odbywa się zazwyczaj nocą, kiedy pojazd nie jest użytkowany. Co więcej, stabilizuje to pracę sieci energetycznej.

Nowelizacja ustawy doprecyzowuje także zasady tworzenia stref czystego transportu. "Chodzi m.in. o możliwość ustanawiania stref we wszystkich gminach (niezależnie od liczby mieszkańców). To także wprowadzenie specjalnych oznaczeń dla pojazdów uprawnionych do poruszania się w obrębie stref oraz uelastycznienie przepisów w tym zakresie i pozostawienie większej możliwości ich kształtowania gminom" - wyjaśniono.

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas