​Kurtyka: Pakiet Fit for 55 trzeba jeszcze raz przeanalizować

Elementy opublikowanego w lipcu unijnego pakietu Fit for 55 muszą zostać zrewidowane - uważa Michał Kurtyka. Minister klimatu i środowiska nawiązuje do tych zapisów, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii.

Michał Kurtyka,  minister klimatu
Michał Kurtyka, minister klimatuAdam JankowskiGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Resort opublikował komunikat, w którym podano, że w dniach 20-21 października minister rozmawiał z przedstawicielami instytucji unijnych, w tym z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz komisarz ds. energii Kadri Simson. Tematem rozmów miały być rosnące ceny energii i transformacja energetyczna.

Podczas rozmów Kurtyka miał wskazać, że działania w odpowiedzi na kryzys cen energii powinny być zintensyfikowane, a same działania powinny wykraczać poza propozycje zawarte w zestawie narzędzi KE. Zdaniem ministra sytuacja jest bezprecedensowa, a kryzys energetyczny w Unii ma napędzać dominujący dostawca gazu, który nadużywa swojej pozycji.

- UE musi podwoić swoje wysiłki w egzekwowaniu europejskich przepisów na gazociągu Nord Stream 2. Aby chronić swoich obywateli i przedsiębiorstwa, musi zdecydowanie przeciwdziałać tym praktykom - podkreślił szef Kurtyka.

Minister podkreślił, że KE powinna przyjąć akt delegowany, który obejmuje zarówno potrzebny Polsce w transformacji energetycznej gaz ziemny, jak i atom.

- Gwałtownie rosnące ceny energii, których byliśmy ostatnio świadkami, budzą obawy związane z potencjalnym brakiem społecznej akceptacji dla ambicji transformacji energetycznej. Aby przeprowadzić transformację energetyczną w społecznie akceptowalny sposób, musimy uczynić ją rozsądną i bezpieczną. Należy skupić się na tym, aby energia była dostępna dla wszystkich Europejczyków i nie ograniczała wzrostu gospodarek UE - powiedział cytowany w komunikacie ministerstwa Kurtyka.

Szef resortu uważa, że rewizji w Fit for 55 powinny podlegać zwłaszcza nowy system handlu uprawnieniami do emisji dla transportu drogowego i budownictwa, "ponieważ obciąży on mniej zamożne grupy społeczne, co może doprowadzić do pogłębienia ubóstwa energetycznego".

W lipcu KE ogłosiła pakiet Fit for 55, który ma pomóc Unii osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. To część starań Wspólnoty na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroom
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas