​Klimaton dla Miast, czyli odpowiedź na wyzwania klimatyczne polskich metropolii

Ruszył nabór do Klimatonu dla Miast. To trwający 48 godzon maraton programowania, organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rozwiązania mają pomóc samorządom w adaptacji do zmian klimatu
Rozwiązania mają pomóc samorządom w adaptacji do zmian klimatupixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Impreza odbędzie się między 3 a 5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Z kolei zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i wygrać 30 tys. zł, mogą aplikować do 24 listopada na stronie organizatora.

"Klimaton dla Miast daje samorządom szansę na dokonanie ważnego kroku w kierunku odnalezienia i wdrożenia rozwiązania »szytego na miarę«. Każde miasto lub miejski obszar funkcjonalny może zgłosić swoje wyzwanie klimatyczne w jednym z czterech obszarów tematycznych: retencja wód opadowych, mobilność zeroemisyjna, efektywność energetyczna, czyste powietrze" - piszą organizatorzy.

- Zagadnienia jakości środowiska miejskiego koncentrują się w celu "Miasto zielone" projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Zależy nam, aby miasta aktywnie uczestniczyły w walce z globalnym ociepleniem, odbudowie zagrożonych ekosystemów i promowały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dokonując systematycznej transformacji miast w kierunku bardziej przyjaznych środowiskowo, musimy brać pod uwagę również potrzeby grup najwrażliwszych i narażonych np. na ubóstwo energetyczne czy na zmiany klimatyczne - zaznacza Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zdaniem autorów projektu, wdrożenie technologii cyfrowych "daje samorządom lokalnym duże szanse na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu". Jako przykład podają Kraków, gdzie dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania zużyciem mediów, znacząco obniżono zapotrzebowanie na energię.

- W ciągu pół roku zduńskowolanie wykonali w aplikacji aż 1160 kalkulacji. Symulacje pozwalają przygotować się do inwestycji w ekologiczne źródło ciepła, program podpowiada też jak zdobyć na nie dofinansowanie. Udział w Hackathonie dla Miast pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać współpracę z informatykami z całej Polski. Po imprezie zaprosiliśmy ich do naszego miasta, by opowiedzieć o kolejnych wyzwaniach, w których mogą pomóc nowe technologie. Zduńska Wola to miasto otwarte na innowacje - mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Zespoły, które zakwalifikują się do maratonu programowania, będą miały 48 godzin na zaproponowanie rozwiązań technologicznych dla wybranego wyzwania. Aby tworzyć je w komfortowych warunkach, zwycięzcy każdej z czterech kategorii otrzymają nagrodę pieniężną w wartości 30 tys. zł oraz szansę na wdrożenie rozwiązania przy wsparciu merytorycznym ekspertów PFR.

- Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej jest dużym wyzwaniem, które jest możliwe do osiągnięcia dzięki zacieśnianiu współpracy między instytucjami państwowymi, samorządami, biznesem i społeczeństwem oraz dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. W Polsce są środki finansowe na wsparcie we wdrożeniach nowych technologii sprzyjających środowisku, ale wciąż za mało jest projektów, w które warto zainwestować. Poprzez Klimaton dla Miast oraz program PFR dla Miast chcemy tworzyć platformę łączącą potrzeby technologiczne samorządów z ludźmi, którzy mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Zachęcam włodarzy miast do zgłaszania swoich klimatycznych wyzwań, bo to dobry moment, aby uzyskać właściwe wsparcie w ich rozwiązaniu - mówi Paweł Borys, Prezes PFR

Źródło: PFR

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas