​KE: Polska otrzyma wezwanie do zapłaty grzywny za Turów

Komisja Europejska "w odpowiednim czasie" wezwie Polskę do zapłaty kar, które nałożył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o grzywny za niezaprzestanie wydobycia w kopalni Turów.

Bogatynia PGE Elektrownia i kopalnia Turów
Bogatynia PGE Elektrownia i kopalnia TurówKrzysztof KaniewskiReporter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Chodzi o grzywnę w ramach skargi, którą przeciwko Polsce wniosły do TSUE Czechy. Sprawa dotyczy pracy kopalni węgla brunatnego Turów. Praga zażądała tymczasowego nakazu o wstrzymanie wydobycia. 21 maja Trybunał przyczynił się do wniosku Czechów.

Polski rząd odmówił wówczas wypełnienia decyzji TSUE, powołując się na kwestie bezpieczeństwa, zarówno energetycznego, jak i samej kopalni.

W czerwcu Czechy wniosły o nałożenie kary dziennej na Polskę w wysokości 5 mln zł. 20 września Trybunał postanowił, że "Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów". Decyzję w tej sprawie podjęła wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta.

Kara jest naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia, aż Warszawa zastosuje się do decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia.

- Będziemy walczyć o to, żeby kara nałożona przez TSUE w związku z działalnością kopalni Turów została uchylona; sądzę, że w niedługim czasie przekazane zostaną szczegóły - powiedział na początku października wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroom
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas