Francja: Dzięki lockdownowi mniej zgonów z powodu smogu

Lockdown ogłoszony w związku z epidemią koronawirusa przyczynił się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 - wynika z opublikowanego w środę raportu agencji rządowej ds. zdrowia publicznego Sante Publique France.

Smog nad Grenoble, 2016 r.
Smog nad Grenoble, 2016 r. JEAN-PIERRE CLATOT AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2016 r., bazując na danych za lata 2006-2018, francuska agencja ds. zdrowia publicznego szacowała, że rocznie z powodu ekspozycji na pył zawieszony PM2,5 we Francji przedwcześnie umiera 48 tys. osób.

W 2016 r. francuska agencja ds. zdrowia publicznego szacowała, że rocznie we Francji z powodu pyłu zawieszonego PM2,5 przedwcześnie umierało 48 tys. osób. Według najnowszych szacunków, ta liczba zmniejszyła się o 8 tys. zgonów. Jednak dane dotyczyły lat 2016-2019. Pandemia i ogłoszony w związku z nią lockdown obniżył liczbę przedwczesnych zgonów do 38 tys. - pisze agencja AFP.

- Musimy zrobić wszystko, by ten trend się utrzymał, a to znaczy, że trzeba zwiększyć nasze wysiłki w celu usunięcia tego brzemienia, jakim jest zanieczyszczenia powietrza - powiedział w rozmowie z AFP Sebastien Denys z Sante Publique France.

Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji, takich jak ataki astmy, ostra reakcja układu oddechowego czy osłabienie czynności płuc. Drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

- Można cieszyć się z tej niewielkiej poprawy, ale jeśli brać pod uwagę zdrowie publiczne, to powinno nas raczej martwić, że 40 tys. zgonów, które nastąpią z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 dałoby się uniknąć - ocenił Denys.

Zgony z powodu pyłów zawieszonych PM2,5 to nie jedyna przyczyna zgonów. Agencja zdrowia publicznego podała w środę w swym raporcie, że rocznie z powodu ekspozycji na dwutlenek azotu umiera we Francji 7 tys. osób.

W 2018 r. zanieczyszczenie powietrza miało wpływ na zgon w przypadku 8 mln osób, w samej Francji - dotyczyło to 100 tys. osób. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że jeden na pięć zgonów w 2018 r. na świecie był związany z zanieczyszczeniem powietrza - pisze AFP.

Życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka o 10 miesięcy z powodu narażania się na kontakt z pyłami zawieszonymi PM2,5 - wynika z szacunków Unii Europejskiej. Zanieczyszczenia powietrza co roku powodują przedwczesną śmierć nawet 100 tys. Polaków.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas