Emmanuelle Macron ogłasza plany ochrony Antarktydy

Departament prezydenta Francji Emmanuela Macrona ogłosił w piątek nowe plany Stanów Zjednoczonych i Francji dotyczące ochrony środowiska. Ich elementem jest rozszerzenie ochrony francuskich terytoriów antarktycznych, w ramach faktu, że Francja była gospodarzem szczytu "Jeden Ocean".

Człowiek patrzący na antarktyczny lodowiec (zdjęcie ilustracyjne).
Człowiek patrzący na antarktyczny lodowiec (zdjęcie ilustracyjne).Nikita Nazarov/SPUTNIK Russia/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Przywódcy polityczni na całym świecie chętnie podkreślają swoje dokonania w zakresie ochrony środowiska, w związku z nasilającymi się ciągle protestami klimatycznymi.

Macron, który wciąż nie potwierdził, że będzie ubiegał się o reelekcję w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji, przemawiał dzień po ogłoszeniu ogromnych inwestycji w energię jądrową, co ma pomóc Francji stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

"2022 będzie decydującym rokiem, powinniśmy podjąć tutaj, w Breście, jasne i zdecydowane zobowiązania (...) Europa ma kluczową rolę do odegrania" - powiedział Macron, podkreślając rolę nadchodzących wydarzeń związanych z ochroną oceanów, w tym szczyt Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska rozpoczynający się w Nairobi 28 lutego.

Potężne interesy

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również wzięli udział w wydarzeniu, wzywając świat do podjęcia działań.

"To właśnie globalny ocean umożliwia życie na Ziemi, produkuje ponad połowę tlenu, którym oddychamy, a nawet on jest zagrożony (...) Ocean i klimat są nierozerwalnie związane, są jednym i tym samym" - powiedział Kerry.

"Jesteśmy więźniami statusu quo, szczególnie ci, którzy ubiegają się o urząd. Wiecie, o czym mówię: potężne interesy, które nie chcą zmian" - dodał.

Gospodarka cyrkularna

We wspólnym oświadczeniu Francja i USA stwierdziły, że będą wspierać rozpoczęcie negocjacji na najbliższym Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w sprawie globalnego porozumienia, na temat cyklu życia tworzyw sztucznych i promowania gospodarki cyrkularnej.

"Nasza misja ochrony oceanów musi być tak znacząca, jak nasza wspólna odpowiedzialność. Dlatego właśnie przybyliśmy dziś do Brestu, aby połączyć siły i odwrócić bieg wydarzeń. Europa, jako potęga morska, może wnieść w to ogromny wkład" - powiedziała von der Leyen. "Nadszedł czas na sojusz między nami a oceanem" - dodała.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas