​Ekologiczna strona "Polskiego Ładu"

Usprawnienie programu Czyste Powietrze, zazielenienie centrów miast czy walka z suszą - m.in. takie cele zapisano w nowym programie społeczno-gospodarczym Zjednoczonej Prawicy.

article cover
Prawo i Sprawiedliwośćmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Koalicja rządząca w przedstawionym programie stwierdziła, że opisane tam inwestycje i programy mają prowadzić do ograniczenia emisji CO2 i poprawy jakości powietrza. Z kolei uniezależnienie się od importu ropy i gazu ma pozwolić zachować ponad 74 mld zł.

W "Polskim Ładzie" pojawia się obietnica całkowitego odejścia od finansowania nowych kotłów węglowych, oraz wsparcia dla powszechnego stosowania pomp ciepła w ramach nowej odsłony programu Czyste Powietrze.

Program Mój Prąd ma zostać poszerzony m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

W ramach walki z suszą zapowiedziano stworzenie instytucji, która będzie zbierała wnioski na poziomie samorządów oraz zachęt systemowych i ułatwień w zakresie tworzenia stawów i cieków wodnych na terenach wiejskich.

"Polski Ład" wspomina także o gazyfikacji wyspowej, rozwoju technologii wodorowej, farmach wiatrowych na morzu, oraz o rozpoczęciu przygotowań do inwestycji w elektrownię jądrową po wybraniu bezpieczne i zaawansowanego technologicznie partnera.

Pojawiła się też obietnica zwalczania wysp ciepła w miastach, likwidacji betonu i asfaltu (tam gdzie jest to możliwe), i zazieleniania obszarów miejskich. Ustanowiony ma zostać minimalny procentowy udział przestrzeni biologicznie czynnej w miastach. Zapowiedziano także wzrost od 2021 r. budżetu obywatelskiego do 1 proc., przy czym to dodatkowe 0,5 proc. ma być przeznaczone wyłącznie na miejskie rozwiązania ekologiczne.

Jedną z recept na ograniczenie ilości odpadów ma być rozszerzona odpowiedzialność producenta. Jednym z narzędzi gospodarki obiegu zamkniętego ma być z kolei system kaucyjny. Obecnie nad tymi projektami ustawy pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W ramach Narodowego Instytutu Wolności ma powstać fundusz, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.

Padła też zapowiedź wdrożenia certyfikowania energetycznego budynków przez państwo. "Polski Ład" zakłada też dodatkowe wsparcie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania, a także wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu samochodów elektrycznych.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas