​Częstochowa: Trwa odbiór poprawionych autobusów gazowo-elektrycznych, miasto zamawia także elektryki

Częstochowski przewoźnik odebrał już z Autosana 10 z 24 autobusów hybrydowych, które wymagały modyfikacji technologicznych. Samorząd ogłosił także przetarg na cztery nowe autobusy elektryczne.

Autobusy elektryczne dostarczy samorządowi Autosan
Autobusy elektryczne dostarczy samorządowi AutosanMPK w Częstochowiemateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Autobusy zostały zakupione w 2014 r. przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie. 66 mln zł na pojazdy pochodziło z koordynowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu "Gazela". Program zapewniał 100 proc. dotacji dla takich konstrukcji.

Jednak po sprawdzeniu pojazdów na przełomie 2015 i 2016 r. okazało się, że autobusy mają wiele problemów, przede wszystkim związanych z ich konstrukcją. Przewoźnik wszedł w spór min. z NFOŚiGW, oraz producentem, który potem ogłosił upadłość.

Warunkiem ugody miała być modyfikacja i przywrócenie autobusów do eksploatacji co najmniej 25 hybryd do 2023 r., oraz kupienie 15 autobusów elektrycznych.

W połowie 2020 r. MPK mówiło o rozpoczęciu testów pierwszej zmodyfikowanej hybrydy. Zmian dokonano wspólnie z Autosanem. Następnie przewoźnik ogłosił przetarg na zmiany kolejnych 24 hybryd. Wybrano jedyną złożoną ofertę, którą zaproponował Autosan.

- Pierwszy taki egzemplarz po przeprowadzeniu stosownych prac przebywa już nawet na testach w zajezdni MPK. Jeśli przebiegną pomyślnie, to w najbliższym czasie pierwsza "długa" hybryda także wyjedzie na nasze ulice z pasażerami - zasygnalizował Hasik.

Przewoźnik zamówił także siedmioletni najem 15 nowych autobusów elektrycznych, wraz z ośmioma ładowarkami. Tutaj także jako jedyny do przetargu przystąpił Autosan.

Samorząd na początku roku podał, że zamierza także kupić cztery wozy elektryczne i dwie mobilne stacje ładowania. Projekt miasta został wybrano do dofinansowania w naborze tzw. poddziałania 4.5.2. Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Samorząd chce zamówić cztery wozy 10-metrowe, o mocy co najmniej 160 kW i magazynem energii co najmniej 250 kWh, które mogą przejechać minimum 240 km. Oferty można składać do 17 listopada.

Zwierzęta na błogosławieństwie. Ciekawy zwyczajAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas