Szczyt klimatyczny Togetair. Oglądaj na żywo

Transformacja energetyczna Polski to wyzwanie, ale również wielka szansa. Unijna ambitna polityka klimatyczna nie pozostawia złudzeń - czasy węgla się kończą. Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli korzystać z gazu ziemnego, ale i tu perspektywy są ograniczone. Musimy inwestować w OZE i wodór. Tematyce transformacji poświęcony jest szczyt klimatyczny Togetair.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Konferencji klimatycznej towarzyszy publikacja 10 rekomendacji raportu Togetair.

1. Jak najszybciej należy wdrożyć rozszerzoną odpowiedzialność producenta;

2. Trzeba rozpocząć dyskusję na temat recyklingu;

3. Jak najszybciej należy zmodernizować ciepłownie opalane węglem;

4. Należy zająć się dofinansowaniem rozwoju elektromobilności, zwłaszcza wśród indywidualnych użytkowników;

5. Trzeba ukrócić "betonozę" w miastach i zadbać o tereny zielone;

6. Należy kontynuować i dalej wdrażać rządowe programy wymiany kotłów;

7. Trzeba wdrażać więcej prostych programów wsparcia, jak "Mój prąd i moja woda;

8. Konieczne jest przedstawienie szczegółowego planu transformacji regionów górniczych;

9. Należy rozpocząć dyskusję o przyszłości rolnictwa;

10. Systemowo wspierać trzeba rozwój i badania nad wykorzystaniem wodoru;

Polsat News

- Te postulaty nie powstałyby, gdyby nie zaangażowanie samorządów. Zapytaliśmy je o je problemy, o to jakie wąskie gardła blokują ich inicjatywy. Z wieloma samorządami pracowało nam się dobrze, zwłaszcza z Mazowszem i Małopolską - powiedział Jakub Pawłowski, redaktor naczelny raportu Togetair.

- To właśnie samorządy podejmują te najodważniejsze decyzje. Pierwsze uchwały antysmogowe podjęła Małopolska. Dzisiaj w regionie prowadzimy dyskusje o uchwałach lokalnych. Gminy podejmują niełatwą walkę, aby przekonać do tego mieszkańców. Krakowskie powietrze dzisiaj jest największą inspiracją - mówił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Raport zawiera ponad 120 artykułów ekspertów, materiały wideo oraz infografiki, wersji polskiej i angielskiej. Dotyczy nie nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego, co każdy może zrobić dla środowiska.

Polsat News

Jednym z ważnych tematów podczas szczytu była elektromobilność w Polsce i to, że nie rozwija się tak szybko, jak początkowo planowano. Po naszych drogach jeździ 20 tys. samochodów elektrycznych. Gonimy nie tylko Zachód, ale także Ukrainę, gdzie zrejestrowanych jest 50 tys. takich aut. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce to zmienić. Na samą budowę stacji ładowania chce przeznaczyć 800 mln zł. Czytaj więcej.

Podczas szczytu PKP Energetyka i CTL Logistics podpisały list intencyjny ws. programu "Zielona Kolej". Czytaj więcej.

Podsumowanie pierwszego dnia debat znajdziesz TUTAJ.

Gaz ma stać się u nas paliwem przejściowym na ścieżce do bezemisyjnej energii. Problem w tym, że Unia Europejska wciąż się waha, czy uznać go za "zielone" paliwo. Rozwiązaniem mógłby być wodór. Na to trzeba jednak poczekać. Czytaj więcej.

Podsumowanie drugiego dnia debat znajdziesz TUTAJ.

Transformacja energetyczna w naszym kraju pomoże poprawić jakość powietrza, warunki życia i zdrowie Polaków, ale jednocześnie dzięki rosnącej roli elektromobilności pozwoli zmniejszyć import ropy i gazu - przekonywał premier Mateusz Morawiecki, otwierając trzeci dzień szczytu klimatycznego Togetair. Czytaj więcej.

Podsumowanie trzeciego dnia debat znajdziesz TUTAJ.

Skąd bierze się zielona energia? Jakie są najważniejsze zagrożenia klimatyczne? Co możemy zrobić już dziś, żeby jutro było lepsze? Sprawdź swoją wiedzę. Quiz znajdziesz tutaj.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas