Powtarzający się fenomen pogodowy może prowadzić do głodu 6 mln dzieci

Co cztery do siedmiu lat El Niño powoduje zmiany wzorców pogodowych w tropikach, prowadząc do ocieplenia temperatur i zmian opadów. Wywiera wielki wpływ na rolnictwo, przenoszenie chorób zakaźnych, a nawet na sytuację polityczną. Według badań opublikowanych właśnie "Nature Communications", jeden silny El Niño może doprowadzić do poważnego niedożywienia prawie 6 mln dzieci.


- Bardzo trudno było przygotować świat na pandemię, której nadejścia niewielu się spodziewało, ale nie możemy powiedzieć tego samego o El Niño, który ma potencjalnie znacznie większy wpływ m.in. na zdrowie dzieci niż pandemia - stwierdził Amir Jina, autor pracy i adiunkt w Harris School of Public Policy. Badacz podkreśla, że "naukowcy mogą przewidzieć zbliżające się El Niño nawet z półrocznym wyprzedzeniem, a to sprawia, że społeczność międzynarodowa ma możliwość interweniować i zapobiec najgorszym jego skutkom".

Uchronić dzieci od głodu

W badaniu wykorzystano dane z ponad 40 lat dotyczące ponad miliona dzieci ze wszystkich regionach, gdzie rozwija się El Niño. Analiza wykazała, że cieplejsze i bardziej suche warunki El Niño zwiększają niedożywienie u dzieci w większości krajów tropikalnych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 20 proc. nieletnich ma tam  poważną niedowagę. 

Reklama

Odsetek ten wzrasta o 2,9 proc. w latach, gdy występuje El Niño. W przypadku poważnego El Niño z 2015 r. liczba dzieci niedożywionych zwiększyła się prawie dwukrotnie, czyli do blisko 6 mln. O ile waga dzieci po pewnym czasie wraca do normy, to tego rodzaju braki w odżywianiu hamują ich rozwój w przyszłości. 

- Ponieważ naukowcy mogą wskazać, w których miejscach wystąpi susza, a w których powódź, na wiele miesięcy przed tymi zdarzeniami, społeczność międzynarodowa mogłaby działać, aby zapobiec niedożywieniu milionów dzieci - stwierdził Gordon McCord z UC San Diego School of Global Policy and Strategy.

Dodatkowo zmniejszanie się bezpieczeństwa żywnościowego w tych regionach będą powodowały zmiany klimatu, co jeszcze bardziej spotęguje efekt, który pozostawia po sobie El Niño. 

Pierwsza klęska głodu z powodu zmian klimatu wystąpiła już na Madagaskarze. 

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Źródło: Science Daily, Science Alert

mcz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: El Nino | głód | klimat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy