Jeziora na świecie wysychają z powodu zmian klimatu

Globalne zmiany klimatu dotyczą nie tylko oceanów, ale też wód śródlądowych. Na całym świecie zmniejsza się powierzchnia jezior - piszą naukowcy na łamach "Communications Earth & Environment".

Do końca XXI w. poziom Morza Kaspijskiego może spaść nawet o 18 m.
Do końca XXI w. poziom Morza Kaspijskiego może spaść nawet o 18 m.materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pod wpływem zmian klimatu rośnie poziom mórz i oceanów, zagrażając liniom brzegowym. W przypadku wód śródlądowych można zaobserwować odwrotny trend - jeziora wysychają. Mimo że efekty mogą być równie katastrofalne, jak dotąd mniej się o tym mówiło - piszą naukowcy z niemiecko-holenderskiego zespołu.

Spektakularnym przykładem jest sytuacja największego jeziora na świecie, czyli Morza Kaspijskiego (nazywane jest morzem ponieważ jest słone). Nie ma ono połączenia z oceanami, a zasilane jest przede wszystkim wodami rzeki Wołgi. Poziom jego wód to bilans ilości wody przyniesionej przez dopływy, opady oraz parowanie.

"Morze Kaspijskie można traktować jako reprezentatywne dla wielu innych jezior na całym świecie. Wielu ludzi nawet nie wie, że wskutek zmian klimatu powierzchnia jezior dramatycznie się zmniejsza, a na to wskazują nasze modele naukowe" - opisuje Matthias Prange z niemieckiego Uniwersytetu w Giessen.

Zdaniem naukowców, wskutek zmian klimatu poziom wód jeziora może w ciągu stulecia opaść aż o 9-18 m. Wpłynie to nie tylko na ekosystem, tzn. różnorodność gatunków i ich siedlisk, ale również na gospodarkę kilku państw, na przykład na rybołówstwo czy turystykę. Nad Morzem Kaspijskim leżą Kazachstan, Turkmenistan, Iran, Azerbejdżan i Rosja.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas