Rekordowe wylesienie Amazonii w styczniu

Według najnowszych danych Brazylia odnotowała największe w historii wylesianie amazońskich lasów deszczowych w styczniu bieżącego roku, pomimo rządowych obietnic opanowania tego procederu.

Wylesienie Amazonii (zdjęcie ilustracyjne).
Wylesienie Amazonii (zdjęcie ilustracyjne).RAUL ARBOLEDA/AFP/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii wyniosło w zeszłym miesiącu 430 kilometrów kwadratowych, czyli pięć razy więcej niż w styczniu 2021 roku, według wstępnych danych satelitarnych z rządowej agencji badań kosmicznych Inpe.

Jest to najwyższa styczniowa wartość od czasu rozpoczęcia obecnych obserwacji w latach 2015/2016, równa obszarowi ponad siedmiokrotnie większemu niż Manhattan.

Badacze środowiska powiedzieli, że nie są zaskoczeni, widząc, że zniszczenia wciąż rosną i jako przyczynę wzrostu wskazali na osłabienie ochrony środowiska przez prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro od czasu objęcia przez niego urzędu w 2019 roku.

"Nie bojąc się kar, spekulanci coraz częściej nielegalnie karczują lasy pod rancza" - powiedział Britaldo Soares Filho, badacz modelowania środowiska na Uniwersytecie Federalnym Minas Gerais. Wysokie ceny wołowiny, soi i innych towarów również zwiększają popyt na ziemię.

Biuro Bolsonaro nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutersa o komentarz.

Kluczowa Amazonia

Brazylijskie Ministerstwo Środowiska uważa, że dokonywanie porównań przy użyciu pojedynczych miesięcy nie daje najlepszego obrazu, podkreślając, że w okresie od sierpnia do stycznia wylesianie nieznacznie spadło w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

"Rząd federalny działa z większą siłą w 2022 roku, aby walczyć z przestępstwami środowiskowymi" - stwierdziło ministerstwo w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

Zachowanie Amazonii, największego na świecie lasu deszczowego, jest kluczowe dla ograniczenia zmian klimatycznych ze względu na ogromną ilość gazów cieplarnianych pochłanianych przez te tereny.

Bolsonaro od dawna opowiadał się za bardziej komercyjnym wykorzystaniem Amazonii poprzez zwiększone rolnictwo i górnictwo.

W obliczu międzynarodowej presji ze strony Stanów Zjednoczonych i Europy, Brazylia zobowiązała się w zeszłym roku do zaprzestania nielegalnego wylesiania do 2028 roku i podpisała globalny pakt o zaprzestaniu niszczenia lasów do 2030 roku.

Wkrótce po tych zobowiązaniach, Inpe opublikował dane pokazujące, że wylesianie w 2021 roku w brazylijskiej Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat. Wstępne dane za styczeń pokazują, że zniszczenia nadal narastają.

Polityczne zmiany

Ana Karine Pereira, politolożka z Uniwersytetu w Brasilii, powiedziała, że chociaż Bolsonaro i jego rząd zmienili ton w zeszłym roku, ich polityka pozostaje taka sama. Eksperci jedyną szansę na poprawę upatrują w zmianie na stanowisku prezydenta Brazylii.

"Zmiana profilu politycznego prezydenta i przywództwa rządu federalnego jest w tym momencie kluczowa, aby nastąpiło przerwanie tego trendu wysokiego poziomu wylesiania" - powiedział Pereira.

Obecny wysoki poziom wylesiania jest niezwykły dla pory deszczowej, kiedy lasy Amazonii są trudniej dostępne dla drwali. Dane ze stycznia pokazały, że nowe wyręby to wciąż mniej niż połowa tego, co jest codziennością w szczytowych miesiącach wycinki - od czerwca do września.

Badacz zajmujący się monitorowaniem wylesiania w Inpe powiedział Reutersowi, że wzrost w ostatnim miesiącu może być częściowo spowodowany wyższym poziomem zachmurzenia w listopadzie i grudniu niż w poprzednim roku.

Chmury te mogły ukryć przed satelitami zniszczenia, które zostały ujawnione w styczniu. Zachmurzenie w ubiegłym miesiącu nadal pozostało stosunkowo wysokie, spadając do 43 proc. z 54 w grudniu.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas