Poznaj przyszłość europejskich lasów

Zmiany klimatu to poważne zagrożenie dla lasów. W ciągu najbliższych 50 lat część naszego kontynentu stanie się terenem nieprzyjaznym dla rosnących tam obecnie roślin. Jaki los czeka polskie drzewa? Można zobaczyć to w specjalnej aplikacji.

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park NarodowyAlbin MarciniakEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Aplikacja Future Forests pokazuje, jak różne scenariusze klimatyczne wpłyną na główne lasotwórcze gatunki drzew w Europie. Zobrazowany w aplikacji proces utraty optimum klimatycznego przez drzewa będzie miał poważne ekologiczne i ekonomiczne konsekwencje dla naszego regionu - mówią naukowcy i twórcy aplikacji, którzy bazowali na specjalistycznej wiedzy ekspertów.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska

Drzewa mają ciężko

Rosnące temperatury i malejące opady wpływają na strukturę lasów na całym świecie. W Europie część gatunków drzew będzie przemieszczać się na północ kontynentu w poszukiwaniu optimum klimatycznego. Może to oznaczać, że w ciągu zaledwie 50 lat sosna, świerk i brzoza całkowicie znikną z terenu Polski. Firma Appsilon specjalizująca się w analizie i wizualizacji danych stworzyła aplikację, która obrazuje ten proces. Future Forests powstała na podstawie badań polskich naukowców, którzy przeanalizowali potencjalne zasięgi i poziom zagrożenia dla 12 europejskich gatunków drzew leśnych w trzech różnych scenariuszach klimatycznych.

“Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Dlatego wizualizacja danych ma taką moc. [...] Kiedy patrzymy na mapę, na której większość Europy jest zaznaczona na czerwono, jako obszar zanikania sosny lub brzozy, to zapala nam się lampka alarmowa. I o to właśnie chodzi.” – mówi Filip Stachura, CEO Appsilon.Jak mówią autorzy aplikacji, można prześledzić przyszły los gatunków drzew. Mają one stracić część swoich obecnych zasięgów geograficznych.

Ekologiczne konsekwencje takich zmian mogą być bardzo poważne zarówno dla gospodarki leśnej, jak i ochrony przyrody. Może to oznaczać, że niektóre jadalne rośliny i grzyby staną się bardzo rzadkie.
prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk

"Dla przykładu, efektem zastępowania lasów iglastych przez lasy liściaste może być spadek produkcji owoców przez borówkę czernicę nawet o połowę i całkowity zanik borówki brusznicy.” - dodaje profesor. Aplikacja bazująca na wynikach badań zespołu prof. Dyderskiego pozwala użytkownikom zobaczyć reakcję wybranych gatunków drzew na trzy różne scenariusze klimatyczne – optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny.

W zależności od tego, jak drzewa będą radzić sobie ze zmianami, zostały one podzielone na zwycięzców – czyli gatunki, które będą się rozrastać, przegranych, którzy stracą ponad 50% obecnych siedlisk oraz gatunki obce – czyli sadzone w lasach gatunki północnoamerykańskie, które mogą się rozszerzać lub kurczyć swój potencjalny zasięg w poszczególnych regionach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas