Polskie rzeki wysychają. Czy suszę można jeszcze powstrzymać?

Na rzekach w całej Polsce poziom wody jest dramatycznie niski. Niektóre z nich zamieniły się w prawdziwe pustynie. Czy jest sposób, aby zatrzymać hydrologiczną suszę? Ile jeszcze ona potrwa? Specjaliści nie pozostawiają złudzeń: na szybką poprawę sytuacji raczej nie ma co liczyć. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.

Polska wysycha. Stan rzek w wielu miejscach jest niebezpiecznie niski. Dlaczego rzeki w Polsce wysychają? Powodów jest kilka
Polska wysycha. Stan rzek w wielu miejscach jest niebezpiecznie niski. Dlaczego rzeki w Polsce wysychają? Powodów jest kilkaMateusz GrochockiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na Wiśle są odcinki, gdzie piaszczyste łachy zajmują więcej niż połowę koryta. Rzeki wysychają z powodu niewystarczającej ilości opadów. Upalne dni zwiększają parowanie wody, a gwałtowne, nawalne deszcze poprawiają sytuację jedynie chwilowo. Specjaliści przewidują, że sytuacja poprawi się dopiero pod koniec wakacji.

- To, że mamy takie niskie stany na Wiśle jest efektem tego, że w całej zlewni albo tych opadów nie ma, albo ich nie retencjonujemy - wyjaśnia dr Sebastian Szklarek, hydrolog. - Nawet jeśli gdzieś jest źródło, to woda powoli znika - dodaje ekspert.

Dlaczego polskie rzeki wysychają?

Fale upałów sprawiają, że parowanie jest silniejsze i gleby się przesuszają. Więc nawet jeśli przez kilka dni będzie intensywnie padać - woda z pól i łąk i tak zniknie. A nawet jeśli nie spłynie po wyschniętej glebie, to zrobi to przez rowy melioracyjne, które także pogłębiają skutki suszy.

- Powinniśmy tamować rowy melioracyjne w tych miejscach, w których możemy, a w wielu możemy - mówi prof. Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - To są tysiące rowów melioracyjnych, które wymagają naszej uwagi. Jeśli zainwestujemy tam pieniądze, to zatrzymamy choć trochę wody - ocenia naukowiec.

Susza hydrologiczna dotyka już niemal całą Polskę. Na czarno zaznaczono rzeki, gdzie poziom wody jest niebezpiecznie niski
Susza hydrologiczna dotyka już niemal całą Polskę. Na czarno zaznaczono rzeki, gdzie poziom wody jest niebezpiecznie niskiPolsat News/IMGWPolsat News

Zmiany klimatyczne widać jak na dłoni

Na niski poziom wody w rzekach składają się również bezśnieżne zimy i nieregularne opady latem. Z tego powodu ze stanu suszy przechodzimy wprost do stanu powodzi i odwrotnie. To pokazuje, że już teraz borykamy się ze skutkami zmian klimatycznych - podkreślają eksperci.

Naukowcy mówią, że rzeki są wskaźnikami tego, co dzieje się z naszym klimatem. Patrząc na tempo  wysychania rzek - czasu na działanie i przynajmniej zminimalizowanie tego zjawiska - mamy naprawdę mało.

Rzeki w Polsce wysychają. Susza zbiera żniwoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas